TEIAŞ'da 'Hack'leme Vurgunu: 210 Milyon TL!

Samsun’daki Yeşilyurt elektrik üretim şirketinin, Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş’nin bazı yazılımlarını kırarak (hack’leyerek), üretmediği elektriği kuruma satmış gibi gösterdiği tespit edildi. Firmanın bu şekilde 210 milyon TL haksız kazanç elde ettiği ve bu tutarın vatandaşların faturalarına yansıtıldığı ortaya çıktı.

TEIAŞ'da 'Hack'leme Vurgunu: 210 Milyon TL!

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş'in haberine göre, Türkiye’deki genel sisteme elektrik üreten Samsun’daki bir elektrik firmasının, söz konusu SCADA sistemini yanılttığı ve bir açıktan faydalandığı TEİAŞ’ın raporlarıyla belirlendi. Kurum yazışmalarına göre, rutin kontroller sırasında bir mühendis durumu fark etti. Bunun üzerine EPDK’den alınan onayla soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda söz konusu firmanın son iki yıldır TEİAŞ üzerinden haksız kazanç sağladığı ortaya çıkarıldı. Firma üretmediği elektriği de üretmiş gibi göstermişti.


Usulsüzlüğü ortaya koyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bizzat devlet kurumlarının vurgunu raporlaştırdığını ve suç duyurusunda bulunduğunu aktarak “Elektrik Piyasasını Düzenleme Kurulu (EPDK) yeni bir hesaplama yöntemi geliştirerek, devlete geri verilmesi gereken tutarı 3 kat azalttı” şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 14:31

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER