Toyota, Araç Üretim Tahminini Düşürdü

Toyota, eylül ve ekim ayları için küresel üretim tahminini ağustosta açıkladığı plana göre yeniden düşürdü.

Toyota, Araç Üretim Tahminini Düşürdü

Bloomberg HT'nin haberine göre Toyota, Güney Asya’da artan korona virüs pandemisinden dolayı bazı araç parçalarının tedarik edilmesinde sıkıntı yaşandığını ve bundan dolayı eylül ve ekim için üretim öngörülerinde değişiklik yaptıklarını dile getirdi.

Şirket, eylül ayında 70 bin aracın parça tedarik sorunundan etkileneceğini aktarırken ekim ayında ise 330 bin aracın parça tedarik sıkıntısında etkileneceğini belirtti. Toyota, 31 Mart 2022’de biten mali yılda araç üretim öngörülerini de 9,3 milyondan 9 milyona düşürdü.

Kasım ve sonrasındaki aylar için piyasa görünümünün belirsiz olduğunu kaydeden şirket, şu anki talebin gayet güçlü olduğunu ve belirsizliğe rağmen ağustos ayında duyurulan planın yılın kalanı için sürdürüleceğine dikkat çekti.

Sektörde çip talebinin artmayı sürdüreceğini aktaran Toyota, durumu değerlendirdiklerini ve ilgili şirketlerle alınabilecek önlemler konusunda görüştüklerini belirtti.

Toyota eylül ayı için küresel üretim öngörüsünü yüzde 40 azaltmıştı. Daha önce eylül küresel üretimini 900 bin aracın biraz altı olarak öngören Toyota bu tahminini çip krizi sebebiyle yaklaşık 500 bine indirmişti.

Kaynak: Bloomberg HT

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER