Türkiye Fırıncılar Federasyonu’ndan ‘Ekmek Zammı’ Açıklaması

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Ekmeğin 4-5 TL olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesini kullandı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu’ndan ‘Ekmek Zammı’ Açıklaması

Yüksek maliyetler sebebi ile fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL’den 360 TL’ye çıktığını belirtmişti. Fırınların un alamamaya başladığını ve böyle giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini aktaran Kolivar, bugünden itibaren İstanbul’da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını kaydetmişti.

“MUTLAKA AMA MUTLAKA GEREKEN YAPILACAKTIR”

Federasyon Başkanı Balcı, açıklamasında, “Ekmeğin 4-5 TL olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Evet, ekmeğin temel girdilerinde, hissedilir bir yükseliş söz konusudur. Un fiyatları, maya fiyatları, elektrik, doğal gaz ve su fiyatları her gün değişmektedir. Ancak bu demek değildir ki; vatandaşlarımızı ekmeksiz bırakacağız. Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın daha da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması için mutlaka ama mutlaka gereken yapılacaktır” sözlerine yer verdi.

İstişarelerle çözümden yana olduklarını ve bu konuda da kapılarının herkese açık olduğunu belirten Balcı, “Yaşanmakta olan bu hassas durumdan vazife çıkarmak isteyenlere karşı ‘dur’ dememiz gerekiyor. Vatandaşımızı umutsuzluğa gark etmeyin lütfen. Dün olduğu gibi bugün de gelen fiyat artışları makul seviyelerde değerlendirilerek, güncellenecektir. Vatandaşımız asla ama asla tedirgin olmasın. Bu vesileyle, federasyonumuzun dışında yapılan açıklamalara da itibar edilmemesini rica ediyorum” açıklamasında bulundu.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 16:44

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER