TÜRSAB Başkanı Turizmdeki Gerilemeyi Açıkladı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, korona virüs salgını ve ülke genelinde çıkan yangınların turizm sektörüne olan negatif etkisi hakkında yaptığı konuşmada, 2021 yılında 2019'daki turizm gelirinin yüzde 40'ında kalınacağını aktardı.

TÜRSAB Başkanı Turizmdeki Gerilemeyi Açıkladı

Bloomberg HT’ye konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm sektörünün kayıplarını ne kadar telafi edebileceğine dair değerlendirmeler yaptı.

Bağlıkaya Türkiye genelinde birçok bölgede yaşanan yangınlar nedeni ile insanların tatil bölgelerinden ayrıldığını ve geri dönüş yapmadığını, fakat yangınların yabancı turistler açısından “olumsuz etkisinin” olmadığını belirtti.

Bu yıl 2019'daki turizm gelirinin yüzde 40'ında kalınacağını kaydeden Bağlıkaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Program’ındaki 2024 yılı seyahat gelirinin 33 milyar dolar olarak hedeflenmesinin karamsar bir yaklaşım olduğunu dile getirdi.

Finans kuruluşlarının turizm sektörü için daha kapsayıcı olmasını ve kredi musluklarının pozitif ayrımcılıkla turizmcilere açılmasının gerektiğini savunan Bağlıkaya, “Turizmcilerin yeni yatırıma değil ayakta kalmak için kaynağa ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

Kaynak: Bloomberg

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER