Yılın İlk Yarısında 47 Bin 572 Esnaf ve KOBİ İflas Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, esnaf, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) iflaslarındaki artışa dikkat çekti.

Yılın İlk Yarısında 47 Bin 572 Esnaf ve KOBİ İflas Etti

Haziranda başlayan normalleşme sürecine rağmen esnaf için normalleşmenin henüz başlamadığını vurgulayan Ağbaba, “16 aydır aç kapa yapılan, sadaka gibi 3-5 bin TL hibe desteği verilen, bununla Bağ-Kur primini dahi karşılayamayan, kredilerle iyice borca batan esnaf, açılsa dahi biriken borçları nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor. Mayısta sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 3 bin 893 iken, haziranda bu rakam yüzde 94 artarak 7 bin 568'e ulaştı” ifadesini kullandı.

KAPANAN ŞİRKET SAYISI YÜZDE 116 ARTTI

BDDK verilerine göre KOBİ'lerin bankalara olan toplam borcunun 950 milyar TL'ye yaklaştığını aktaran Ağbaba, şöyle konuştu:

“Mayıs ayında kapanan şirket sayısı 556 iken bu rakam haziranda yüzde 116 artışla 1.226'ya çıkmıştır. Yüksek faizli krediler, artan döviz kurları ve ekonomide yaşanan belirsizlikler şirketlerin toplu halde iflasına neden oluyor. Hem esnafın hem de KOBİ'lerin iflasındaki hızlanma, kitlesel işsizliği daha da katlar.”

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 10:41

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER