"Yüksek Döviz Kuru, İhracatçıya da Zarar Verecek"

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Ahmet Fikret Kileci, uzun vadede yüksek döviz kurunun ihracatçıya da zarar vereceğine dikkat çekerek, “Söylenenlerin aksine sürekli inen çıkan kur bize zarar verir. Bir çıktı, bir indi bu durum hiçbir zaman sürdürülebilir değildir” ifadelerini kullandı.

"Yüksek Döviz Kuru, İhracatçıya da Zarar Verecek"

Gaziantep’te GATHİB tarafından yapılan, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteklediği Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finali yapıldı. Finalin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kileci, düşük faiz, yüksek kurla cari açığın kapanacağına inanmadığını, dengelerin iyi korunması gerektiğini, bunun Güney Kore modeli olduğunu söyledi.


Üretici enflasyonunun yüzde 46’yı aştığını anımsatan Kileci, “Üreticiler bugün stoktaki ürünü elinden geldiğince maliyetine satmaya çalışıyor. Ama üretici de bir yere kadar dayanır, belli bir noktadan sonra zam yapmak zorunda. Her sektörde zam oranları değişebilir” dedi.


Kileci, Türkiye’nin tarım, sanayi dahil her alanda bir planlama politikasına ihtiyaç duyduğunu, bu envanterin ancak devlet tarafından çıkarılabileceğini aktardı.

Kaynak: Cumhuriyet
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER