ALİM KARACA'DAN KELEBEKLER VADİSİ İÇİN KRİTİK ÇAĞRI

29 Temmuz 2019 tarihinde, '1. derece doğal sit alanı' statüsü kaldırılan Kelebekler Vadisi için, alınan kararın bozulmasına ilişkin girişimler sürüyor.

ALİM KARACA'DAN KELEBEKLER VADİSİ İÇİN KRİTİK ÇAĞRI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 29.07.2019 tarihli kararıyla 1.derece doğal sit koruması kaldırılan Kelebekler Vadisi Doğal Koruma Bölgesinin, tekrar "kesin korunacak alan" statüsü kazanması için tüm girişimler sürüyor. 

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, konuyla ilgili tarihi çağrısını yeniden yinelerken, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 29.07.2019 tarihli kararıyla 1.derece doğal sit koruması kaldırılan Kelebekler Vadisi Doğal Koruma Bölgesinin, tekrar "kesin korunacak alan" statüsü kazanması için her türlü girişimde bulunmaya sonuna kadar kararlıyız ve ilgili Bakanlığımızı da konuyu tekrar gözden geçirmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.Alim Karaca, "Doğal ve kültürel değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönündeki sorumluluklarını unutmadan gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve CHP Muğla İl Başkanlığı, Kelebekler Vadisi'nin koruma statüsü kaldırıldığından bu yana karara yönelik itirazlarını ve bu yanlışın düzeltilmesine ilişkin girişimlerini ilk günden itibaren sürdürüyor. 

Sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, dünya çapında bir üne sahip Kelebekler Vadisi'nin çok özel ve hassas bir ekolojisi bulunuyor. Bölgede yapılacak en ufak bir yapılaşma, binlerce yıllık doğal mirasın geri döndürülemez hasarlar almasına neden olacak. İNLİCE'DE FESTİVAL SEBEBİYLE BELEDİYEMİZİN HASSASİYETİYLE ÖRTÜŞMEYEN DURUMLAR ORTAYA ÇIKTI

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, geçtiğimiz günlerde İnlice Plajı'nda yapılan festival konusuna da değinerek, "Belediyemizin gösterdiği çaba ve duyarlılığa rağmen, beklenenin üzerinde gerçekleşen yoğun katılım ve bazı katılımcıların yapılan tüm uyarılara karşın gerekli özeni göstermemeleri, Belediyemizin hassasiyetleri ile örtüşmeyen durumlar ortaya çıkmasına neden olmuştur" dedi."CARETTA CARETTALAR İÇİN İNLİCE DAHİL DİĞER ALANLAR KORUMA ALTINA ALINARAK İZLENMELİ"

Belediye Başkanı Karaca; "Doğaya, insana, kentimize karşı hissettiğimiz duyarlılığımız nedeniyle Belediye Meclis üyelerimizden oluşan Çevre Komisyonumuz kurulmuştur. Önümüzdeki yıllarda benzer sorunların yaşanmaması için ilgili tüm STK’ların, uzmanların ve Çevre Komisyonu üyelerinin katılımıyla oluşturulacak karma komisyonla planlama yapacağız ve her türlü önlemi alacağız" dedi.

Başkan Karaca, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca İnlice dahil olmak üzere henüz Caretta Caretta koruma ve izleme kapsamına alınmamış sahillerin tümünün izleme ve koruma kapsamına alınması için girişimlerde bulunacağız" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 17:46

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1