FETHİYE KENT KONSEYİ ÖRNEK BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Fethiye Kent Konseyi Belediye Meclis ve Meclis İhtisas Komisyonları'na temsilci göndererek örnek bir çalışma başlattı.

FETHİYE KENT KONSEYİ ÖRNEK BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Muğla ilinin Fethiye ilçesi Kent Konseyi, İstanbul Kadıköy Belediyesi ve Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nden sonra Belediye Meclis ve Meclis İhtisas Komisyonları'na temsilci göndererek örnek bir çalışma başlattı.

5393 sayılı Belediye Kanununun 24. maddesi uyarınca gündemdeki konular hakkında oylama öncesi görüş bildirerek en optimum kararların alınması için önemli bir uygulama başlatıldı. Muğla ilinde 13 ilçe içerisinde sadece Fethiye de yapılan bu uygulama ile Kent Konseyi başkanlığı temsilcisi belediye meclisi ve ihtisas komisyonlarında görev  yapmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Menteşe Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde yapılan Kent Konseyleri toplantısında takdirle karşılanarak örnek uygulama olarak gösterilmiş ve yapılan uygulamanın Muğla’nın tüm ilçelerinde gerçekleştirilecek Kent Konseyi temsilcisinin Belediye Meclisi'nde ve İhtisas Komisyonları'nda görev almaları için girişimlerin yapılacağı ifade edildi.


Fethiye Belediye Meclisi'nin Kasım ayı olağan toplantısında, Fethiye Kent Konseyi Başkanlığı için ayrılan masada, Kent Konseyi Başkanlığı Temsilcisi ve aynı zamanda Muğla Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Şube Sekreteri Birol Keski yerini alarak çalışmalara başladı. Keski; "Tüm Türkiye de örnek gösterilebilecek ve rol model olabilecek bu uygulamanın Fethiye ‘den başlaması Fethiye’nin tanıtımı, demokrasiye katkı, katılımcılık ve kararların oluşturulmasında geniş yelpazeye yayılan temsiliyetlere söz hakkı verilebilmesi açısından önem arz etmektedir’ diyen Kent Konseyi Başkanlığı Temsilcisi Muğla Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu üyesi, Şube Sekreteri Birol Keski ‘bu uygulama Türkiye’de birkaç yerde gerçekleşmektedir. Muğla ilinde 13 ilçe içerisinde sadece Fethiye’de Kent Konseyi başkanlığı temsilcisi olarak belediye meclisi ve ihtisas komisyonlarında görev almaya başladık" diye konuştu.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1