GÖCEK'TE RUHSATSIZ YAPILAŞMA İDDİASI

Muğla'nın Fethiye ilçesinin 4 bin 500 nüfuslu Göcek Mahallesi'nin dünyaca ünlü koylarında, ruhsatsız restaurantların açıldığı iddia edildi.

GÖCEK'TE RUHSATSIZ YAPILAŞMA İDDİASI

Muğla'nın Fethiye ilçesinin 4 bin 500 nüfuslu Göcek Mahallesi'nin dünyaca ünlü koylarında, aralarında milyon dolarlık mega yatların da bulunduğu yaklaşık 2 bin 500 deniz aracı demirliyor. Bakirliğiyle göz kamaştıran Göcek koylarıyla ilgili çarpıcı iddiada bulunan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi Ali Salgıncı, koyların çevresinde, yatla gelen turistlere hizmet veren ruhsatsız restaurantlar bulunduğunu ileri sürerek, denetim yapılması gerektiğini söyledi.

Fethiye ilçesinin bir beldesiyken, 2014 yılında Muğla'nın büyükşehir olmasının ardından mahalleye dönüşen Göcek'te, 1'i Muğla'ya Hizmet ve Türkiye Çevre Koruma Vakıfları ortaklığı ile kurulan MUÇEV A.Ş'ye ait olmak üzere 6 marina bulunuyor. Birbirine yakın ve çok sayıda koyu bulunan mahalledeki marinalarının yat kapasitesi günlük bin 200. Bu rakam koyları dolaşan ve açıkta bekleyen yatlarla 2 bin 500'e kadar ulaşıyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi Ali Salgıncı, Göcek'te 6 marina bulunduğunu hatırlatarak, Marinaların 180 ila 350 arasında değişen kapasiteleri var. Göcek Limanı dünyada kendisini kanıtlamıştır. Tekneyle gelenler yeşili, doğayı, tarihi, bakir koyları ve tertemiz denizi görüyor. Dalaman Havalimanı'na uçakla inenler, karayolu ile yarım saatte Göcek'e gelip, tekneyle denize açılıp istedikleri cennet koylarda yüzebiliyorlar dedi.

Göcek'te yat işletmeciliği de yapan işadamı Salgıncı, Binlik Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Sıralıbük Koyu, Batıkhamamı Koyu ve Kapıdağ Yarımadası'nda yatlarla gelenlere hizmet veren ruhsatsız restaurantlar olduğunu ileri sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bunların denetim altına alınması gerekiyor. Fazla marina ile çekek yeri olmaması gerekiyor. Şu anki kapasite doldu ve taşıyor. Günübirlik tur teknelerinin sayılarının artmaması gerekiyor. Denizimizin kirlenmesini istemiyoruz. Dünyada başka Göcek yok. Denetimlerin artırılmasını istiyoruz. Nüfusumuz yaklaşık 4 bin 500. Yaz nüfusumuz ise 35 bin kişiyi buluyor. Marinaların toplam yat kapasitesi günlük 1200 ancak mahallenin açıkları ve koylarında bulunan yatlarla bu rakam günlük 2 bin 500'e kadar ulaşabiliyor. Dünyanın tanınan işadamlarının mega yatları da Göcek'te demirliyor. Bunlar ekonomiye katkı sağlıyor."

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 13:28

Haber48


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7