ZAFER: KELEBEKLER VADİSİ KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN İLAN EDİLDİ

Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan 30909 Cumhurbaşkanı kararlarında Kelebekler Vadisi, Şarlak Şelalesi, Obruk Gölü ile ilgili karar yayımlandı.

ZAFER: KELEBEKLER VADİSİ KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN İLAN EDİLDİ

Hem Muğla'nın hem de bulunduğu ilçe olan Fethiye'nin incisi olan dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi kesin korunacak hassas alan olarak belirlendi.

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Kelebekler Vadisi, Konya'nın Karatay ilçesindeki Obruk Gölü, Osmaniye'nin Sumbas ilçesindeki Şarlak Şelalesi doğal sit alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.Uzun süredir bölge halkının ve yetkilileri endişeye sevk eden durumun düzeltilerek Kelebekler Vadisi'nin tekrar kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi rahat bir nefes aldırdı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın birçok girişimde bulunduğu ve korunması için yoğun çaba sarf ettiği Kelebekler Vadisi hakkında verilen bu karar yönetimden halka büyük sevinç yaşattı.

Kaynak değerlerinin korunması için, alan kullanımı ve alana tüm etkilerin sınırlandırıldığı, gerektiğinde insanların bölgeye girişlerinin engellendiği, bilimsel araştırmalar, eğitim ya da çevresel izleme amacıyla özel önlemler alınarak korunacak kara, su, deniz alanlarına kesin korunacak hassas alanlar deniliyor. Öte yandan bu alanlar yapı yasağı getirilerek mutlak korunması gereken yerler oluyor.

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER