İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VAN, MARDİN VE DİYARBAKIR'A KAYYUM ATADI

İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine kayyum atandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VAN, MARDİN VE DİYARBAKIR'A KAYYUM ATADI

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine kayyum atandı.

Kayyum kapsamında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırıldı. Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin'e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van'a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Mızraklı, Türk ve Ertan'ın "terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu", "terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu" belirtildi. Ayrıca açıklamada üç belediye başkanının, "haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için" Anayasa'nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedildi.

Belediye binaları yüzlerce polis ve çelik bariyerlerle sarıldı. Polis, belediye binalarında arama yaparken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı'nın belediye binasına girmesine izin verilmedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 11:04

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1