İyi Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Tarım Kredi Kooperatiflerinin üyelerine kullandırdığı krediler ile ilgili açıklama yaptı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin üyelerine kullandırdığı uzun vadeli kredilerde “Kaynak Kullanımına Katkı Fonu” adı altında fazladan faiz alındığını belirterek bu faizlerin alınmaması gerektiğini ifade etti.  Bu nedenle, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üyelerine kullandırdığı uzun vadeli kredilerde uygulanan ilave faizlerin kaldırılması ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın uyguladığı faiz oranlarına sabitlenmesi gerektiğini vurgulayan Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Sn. İbrahim Yumaklı’ya şu soruları sordu:

1. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kullandırdığı kredilerde uyguladığı “Kaynak Kullanımına Katkı Fonu” nedir ve hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ; YARALI VAR ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ; YARALI VAR

2. Bakanlığınızın, üreticilerimize ilave maliyet yükleyen bu uygulamanın sonlandırılması konusunda herhangi bir çalışması var mıdır?

3. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kullandırdığı kredilerdeki faiz oranının Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın uyguladığı faiz oranlarına sabitlenmesi konusunda Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?