MUĞLA ATATÜRK STADYUMU'NDA AÇIK TRİBÜNÜN YENİLENMESİ İÇİN YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI MUĞLA ATATÜRK STADYUMU'NDA AÇIK TRİBÜNÜN YENİLENMESİ İÇİN YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, " bu yıl İztuzu sahilinde yavru çıkışında büyük artış gerçekleştiğini, sahilde 745 yuva olduğunu ve bu  yuvalardan çıkan 35 bin civarındaki yavruyu da denize gönderdiklerini" dile getirdi.

Kaska, İztuzu Plajı'nda "koruma kullanma dengesi kapsamında yapılan çalışmalarla kumsaldaki caretta carettaların çiftleşme ve yuvalama alanlarında önemli seviyede artış yaşandığını" da sözlerine ekledi.

Ayrıca yuva sayısının bölgede yıllar evvel, 200- 300 civarında olduğunun altını çizen Kaska, "Şimdi ise neredeyse üç katına ulaştı. Bu da devletimizin o yıllardan bu yıla kadar koruma çalışmalarını devamlı bir şekilde yapıldığının ve koruma önlemlerinin de alındığının göstergesi. Bu yıl adeta bir hasat mevsimi yaşandığı bir dönem. Dolayısıyla Türkiye hem değerlerine hem de canlılarını en iyi şekilde koruduğunu bütün dünyaya bu şekilde gösteriyor." dedi.

Kaynak: AA