74. Cannes Film Festivali Başladı: Türkiye Standı Yer Alıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bugün başlayan festivalin, 17 Temmuz'da sona ereceğini açıkladı. Bakanlığın, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı'nın iş birliğinde organize ettiği Türkiye standı festivalde yer alacak.

74. Cannes Film Festivali Başladı: Türkiye Standı Yer Alıyor

Stantta, Türk sinemasının uzun metraj, kısa metraj ve belgesel türlerindeki en yeni ve geliştirme aşamasında olan projeleri tanıtılacak, Türk filmleri uluslararası arenada görücüye çıkacak.

Semih Kaplanoğlu'nun Bağlılık üçlemesinin ikinci filmi olan Bağlılık Hasan, festivalin en prestijli bölümlerinden Belirli Bir Bakış seçkisinde yarışacak.

20 filmin yarışacağı seçkinin jüri başkanlığını İngiliz yönetmen ve senarist Andrea Arnold üstlenecek. Jüride yönetmen ve yapımcı Mounia Meddour, oyuncu Elsa Zylberstein, yönetmen, yapımcı ve senarist Daniel Burman ile yönetmen, yapımcı ve oyuncu Michael Covino yer alacak.

Ana yarışmanın jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen Spike Lee'nin yapacağı festivalde 24 film, Altın Palmiye için yarışacak.

ORTAK YAPIM VE PROJE İMKANLARI GÖRÜŞÜLECEK

Festivalde bilgi ve teknoloji aktarımı, yerel fon kaynaklarına erişim, potansiyel pazarlar oluşturulması ve tanıtım faaliyetlerinin gelişmesi gibi sebeplerle sinema sektöründe önemli hale gelen ortak yapım ve proje imkanları görüşülecek.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren, yabancı film yapımcılarına uzun metraj film, belgesel ve televizyon dizileri için Türkiye'de harcadıkları tutarın yüzde 30'una kadarının iade edilebilmesine imkan sağlayan 'Yabancı Film Yapım Desteği' uluslararası film yapımcılarına anlatılacak.

Destek ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye'nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 19:19

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER