Altın Portakal'da 'Kürtaj' Filmi Krizi

58'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kürtaj' filmi geçtiğimiz akşam gösterime girdi. Ancak filmde çok sayıda izleyici gerçekçi sahneler sebebi ile baygınlık geçirdi. 

Altın Portakal'da 'Kürtaj' Filmi Krizi

Bu sene 58'incisi gerçekleştirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kürtaj' filmi krizi yaşandı. Bu akşam gösterilen filmi izleyenler arasında iki kişi filmdeki sahneler sebebi ile ilk dakikalarda baygınlık geçirdi. Yetkililer filmi bir saat sonra durdurdu. Bayılan izleyiciler hastaneye kaldırıldı.

Filmin gösterimi baygınlık geçirenlerin hastane kaldırılmasının ardından tekrar başladı. Ancak filmin ilerleyen sahnelerinde yine bayılanlar olunca film tekrar durduruldu. Filmi izleyenler arasında çok sayıda kişi gerçekçi sahneler sebebi ile dayanamayıp gösterimden ayrıldı.

Film bir kez daha başladı ve 21:25 sularında da filmin gösterimi bitti. Filmin Venedik'teki gösteriminde de fenalık geçirenlerin olduğu bildirildi.

FİLMİN KONUSU NEYDİ?

Audrey Diwan’ın 'Kürtaj' filmi Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan Ödülü'ne layık görülmüştü. Film, 60’lı yılların Fransa’sında istemediği hamileliğini sonlandırmak isteyen Anne’in mücadelesini konu alıyor.

1963, Fransa. Parlak bir üniversite öğrencisi olan Anne, beklenmedik bir hamilelikle karşı karşıya kalır. Bu, geleceğe dair tüm hayallerinin elinden kayıp gitmesi anlamına gelmektedir. Gebelik süreci ilerledikçe, Anne çevresi tarafından yalnız bırakılacaktır, zira kürtajın yasal olmadığı 60’lı yılların Fransa’sında bu karar cesaret gerektirmektedir.

Annie Ernaux’un aynı adlı yarı otobiyografik romanından uyarlanan Kürtaj, dünya prömiyerini Eylül ayında, 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve Altın Aslan’a layık görüldü. Anamaria Vartolomei, kendinden emin bir duruşla cesur ama aynı zamanda kırılgan bir Anne karakteri çizerek rolünün altından başarıyla kalkıyor.

Kaynak: MedyaTava

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER