MİLASLI BERBERDEN EĞİTİME DESTEK İÇİN ÖRNEK UYGULAMA

Muğla Milas'ın Ören Mahallesi'nde berberlik yapan Kıvanç Başkan, başlattığı kitap okuma projesiyle artık diğer illerdeki çocuklara da kitap gönderiyor.

MİLASLI BERBERDEN EĞİTİME DESTEK İÇİN ÖRNEK UYGULAMA

Muğla Milas'ın Ören Mahallesi'nde berberlik yapan Kıvanç Başkan, başta yetişkin müşterileri için uygulamaya koyduğu kitap okuma projesini daha sonra çocuklar için de uygulamaya başladı. Berber dükkanında başlattığı uygulama rağbet gören Başkan, artık okullara kitaplık kurmak için uğraşıyor. 

Berber Kıvanç Başkan, "Aynı yöntemi tıraş olmak için gelen çocuklar için uyguladım. Kızımın kitaplarını getirdim. Çocuklar bunu alıyor, bitirince yenisini almak için geliyordu. Sonra bu geliş gidişler artınca, bu hizmeti çocukların ayaklarına götürmek istedim. Okullarına kitaplık kurma çalışmalarını başlattım. Ören merkezde ve çevresindeki Alatepe, Kultak, Pinar, Dağpınarı, Türkevleri, Çökertme ve Bozalan köylerindeki okullara kitaplık kurdum. Hatta market ve kıraathanelerde bile kitaplık oluşturduğum oldu" ifadelerini kullandı.

BUGÜNE KADAR 20 BİN KİTAP TOPLANDI VE DAĞITILDI

Berber Kıvanç Başkan, kitap bağış kampanyası için bir proje hazırladığını, projesini notere de onaylattığını ifade ederek, "Noter onaylı projemi kitap bağış desteği için üniversiteler ve çeşitli kurumlara gönderdim. Fakat onlardan destek göremedim. Benim bu çalışmamı duyan Aytül Akal, Mavisel Yener, Niran Elçi gibi yazarlar kitap gönderdiler. ODTÜ mezunları da kitap desteğinde bulundu. Bu kitapları Ağrı, Aydın ve Batman illerine gönderdim ve o illerin köy okullarında kitaplıklar oluştu. Ağrı iline gönderdiğim 3 bin 500 kitapla üç noktada kitaplık oluşturuldu. Bugüne kadar 20 bin kitabın toplanmasını ve dağıtımını gerçekleştirdim" dedi.

ÖĞRENCİLERİN DAHA NİTELİKLŞİ OLMALARI İÇİN BU ÇALIŞMALARA BAŞLADIM

Berber Kıvanç Başkan, öğrencilere yönelik bu çalışmalarının amacını şöyle açıkladı: "Öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri, daha bilgili olabilmeleri, daha nitelikli insan olmaları için bu çalışmalara başladım. Kurtuluşumuzun çok kitap okumak ve bilinçlenmekten geçtiğine inanıyorum. Olumlu geri bildirimler aldığım zaman çok mutlu oluyorum. Kitaplık oluşturduğum Pinar köyü İlköğretim Okulu ilçe düzeyinde yapılan bir deneme sınavında ikinci oldu. Bu başarıyı haberleştirmek için köye gelen gazeteci, başarının sırrını okul müdürüne sorduğunda müdür, 'Kıvanç Başkan'ın okulumuza bağışladığı çeşitli kitaplarla oldu' demesi beni çok mutlu etti."

KEŞKE DAHA ÇOK KÖY OKULUNA ULAŞABİLSEM

Berber Kıvanç Başkan, "Keşke imkanım olsa da daha fazlasını yapabilsem. Daha çok köy okuluna ulaşabilsem. Bu proje sayesinde çocuklar farklı kitapları okuyabiliyorlar. Bunların içinde çocuk dünya klasikleri, bilim insanlarını anlatan kitaplar ve çocuk hikaye kitapları bulunuyor. Kitaplarımı okuyan bir öğrencinin teşekkürü bana yeter. Kitap okuyan öğrencilerin ufukları açılıyor, yaşam kalitesi artıyor, başarı düzeyi yükseliyor. Çocuklar bizim geleceğimiz, onlar bizim umudumuz, her şeyimiz! Kampanyamız devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Başkan, kitap, müzik aleti ve laboratuvar malzemeleri bağışı için iletişim kivanc12001@outlook.com, ve 0531 915 85 11 nolu numaradan kendisine ulaşılabileceğini söyledi.

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7