Moğollar'ın Eski Davulcusu Ayzer Danga'dan Acı Haber!

Anadolu Pop müziğinin önde gelen davul sanatçılarından Ayzer Danga Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Moğollar'ın Eski Davulcusu Ayzer Danga'dan Acı Haber!

Danga, Mavi Işıklar, Moğollar, Cem Karaca, Erkin Koray, Selda Bağcan ve Edip Akbayram gibi grup ve sanatçılarla beraber çaldı. Edip Akbayram, Danga ile 10 yılı aşkın bir süre Edip Akbayram ve Dostlar'da birlikte çalıştıklarını ve Danga'nın kaybının müzik dünyası için büyük bir kayıp olduğunu dile getirdi.

Akbayram, "Çok üzgünüm. Anadolu Pop müziğinin en önemli davulcularından birisidir. 10 yıl kadar birlikte çalıştık. Çok güzel işlere imza attık beraber. Daha sonra Antalya'ya yerleşti. Hoş sohbet ve gülecen birisiydi. Kaybı müziğimiz büyük bir kayıp" şeklinde konuştu.


'ÇOK GÜÇLÜ BİR DAVULCUYDU'


Moğollar'dan Taner Öngür de üzüntüsünü belirterek, "Yavaş yavaş eksiliyoruz" dedi.


Cem Karaca ve Moğollar döneminde, kendisi, Cahit Berkay ve Ayzer Danga ile birlikte çaldıklarını söyleyen Öngür, "Önümüzde de Cem Karaca vardı. Power trio denilen bir türü yapıyorduk. Dolu dolu çalardı. Çok güçlü bir davulcuydu" ifadesini kullandı.


Danga'nın "Kendine has bir mizah anlayışı" olduğunu dile getiren Öngür şöyle konuştu:


"Harika bir arkadaştı. Komik insandı. Kendine has bir mizahı vardı. Ayzer daha önce Özdemir Erdoğan ve Mavi Işıklar'da da çalıştı. Beat müziği ve caz merakı da vardı. Her tür müzikle ilgiliydi. Plak koleksiyoneriydi."

Moğollar'dan Cahit Berkay da, Ayzer Danga ile bir araya gelmelerinin 1971 yılında olduğunu ifade etti.

Moğollar'ın Fransa'da müzik yapmayı bırakıp Türkiye'ye dönmeye karar verdiğinde, grubun o zamanki davulcusu Engin Yörükoğlu'nun evlenip Fransa'da kaldığını hatırlatan Berkay, "Döndüğümüzde bir davulcuya ihtiyacımız vardı. Biz de Ayzer'i bulduk. Hem müzisyenliği hem de arkadaşlığı ile hatırlayacağım onu. Çok güzel bir dostluğu vardı" dedi.

Tıpkı Öngür gibi Danga'nın mizah anlayışını vurgulayan Berkay şunları söyledi:

"Muzip bir insandı. Tekerlemeleri kendine göre değiştirip yeni tekerlemeler uydururdu. Çok komik ve iyi bir adamdı."

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 10:00

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER