11 YAŞINDAKİ GENÇ KIZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

İklim değişimine dikkat çekmek için 29 haftadır İstanbul'da yaptığı eylemlerle dikkati çeken 11 yaşındaki Deniz Çevikuş, bu defa Marmaris ilçesindeydi.

11 YAŞINDAKİ GENÇ KIZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye'nin Friday's for Future (Gelecek için Cuma'lar) adı altında bir araya gelen iklim aktivistlerinin en genç isimlerinen olan ve 29 haftadır İstanbul'da yaptığı eylemlerle dikkati çeken 11 yaşındaki Deniz Çevikuş, bu defa Muğla'nın Marmaris ilçesindeydi. Çevikuş, açtığı dövizlerle Marmarisliler ve turistler de farkındalık yaratmaya çalıştı.

'GELECEK İÇİN CUMA'LAR'

Türkiye'nin Friday's for Future (Gelecek için Cuma'lar) adı altında bir araya gelen iklim aktivistleri arasındaki en genci olan Deniz Çevikuş, Marmaris'te farkındalık eylemini gerçekleştirdi. Kordon Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na gelen Çevikuş, küresel ısınma ve iklim değişikliği hakkında bilgiler içeren İngilizce, Rusça ve Türkçe dövizler açtı. Belediyenin düzenlediği bir etkinlik için ilçede ailesiyle birlikte bulunan Çevikuş'a Marmarisliler yanı sıra turistler ve yerleşik yaşayan yabancılar yoğun ilgi gösterdi. Çevikuş, İngiliz turist Gloria Elizabeth Toller ile görüş alışverişinde bulundu. 2 saat süren farkındalık eyleminde, Marmarisliler ve turistler Çevikuş'un fotoğraf ve görüntüsünü çekip, sosyal medyada paylaştı.

"ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR ORTAM BIRAKMALIYIZ"

Çevikuş ile sohbet eden vatandaşlardan Mehmet Arslan Can, "Dünya Kız Çocukları Günü'nde 11 yaşındaki bir kız çocuğundan böyle önemli bir eylemi görmek beni mutlu etti. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı korumalı ve onlara yaşanabilir bir ortam bırakmalıyız" dedi.

"KIZIMIZLA GURUR DUYUYORUZ"

Barlas Çevikuş, kızı Deniz'in İstanbul'da 29 haftadır iklim grevi yaptığına dikkati çekip, "Her hafta Cuma günü İstanbul'un çeşitli ilçelerinde bu etkinliği gerçekleştirmekte. Eşim Handan Çevikuş ile kızımızla gurur duyuyoruz. İnsanların artık iklim değişikliğine dikkat etmesi gerekiyor. Doğa da tahribat artıkça küresel ısınma yaşanmakta. Hepimiz bunun farkında olmalıyız" dedi.

"ŞU ANA KADAR HERKES DESTEK VERDİ"

Eylemi hakkında bilgi veren Deniz Çevikuş, "29 haftadır İstanbul'da her Cuma, iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylem yapıyorum. Şu ana kadar hiç ters tepki veren olmadı. Aksine çok destek gördüm. Okuldan arkadaşlarım, öğretmenlerim ve oturduğum apartmandaki komşularımız büyük destek oldu. Bazı etkinliklerimde okul arkadaşlarım da bana destek verdi. En çok desteği sosyal medyada gördüm. Çevremize verdiğimiz tahribat nedeniyle doğamızda insan hayatını kötü etkileyecek değişimler olmakta. Bunun önemine dikkat çekmek ve doğamıza sahip çıkmak için bu etkinliği gerçekleştiriyorum. Doğamızı koruma bilinci fark edilinceye kadar etkinliklerim devam edecek" dedi.

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1