DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI TÜRKİYE RALLİSİ MARMARİS'TE BAŞLADI

​​​​​​​Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Türkiye Rallisi'nin Marmaris'te gerçekleştirilen 11. ayağı kapsamında shakedown (deneme sürüşü) etabı gerçekleştirildi.

DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI TÜRKİYE RALLİSİ MARMARİS'TE BAŞLADIDünya Ralli Şampiyonası (WRC) Türkiye Rallisi'nin Marmaris'te gerçekleştirilen 11. ayağı kapsamında shakedown (deneme sürüşü) etabı gerçekleştirildi.

Muğla'nın Marmaris, Datça ve Ula ilçelerinde düzenlenen şampiyonada dünyaca ünlü pilotlar, yeşil ve mavinin buluştuğu bölgede otomobil tutkunlarına heyecanlı anlar yaşatmaya başladı.

Toplam 22 ülkeden 54 otomobil ve 108 sporcunun katılımına sahne olan organizasyonun ilk gününde pilotlar sabah saatlerinde Asparan'daki servis alanından çıkarak Datça yolu Hisarönü Mahallesi Değirmenyanı mevkisindeki shakedown etabında deneme sürüşlerini gerçekleştirdi. Bu etapta sürücüler 4,70 kilometre katederek hem teknik hem de süratli kısımlarda araçlarını ve becerilerini test etti.Sabah saatlerinden itibaren yarışları izlemek için bölgeye gelen yerli ve yabancı seyirci ile takımların fanları, etaplar üzerinde bulunarak pilotlara destek verip fotoğraf çekti. Seyirciler otomobillerin atlama bölümünde dağlık arazide konuşlanarak otomobillerin yaklaşık 40 metrelik uçuşlarını izleme heyecanı yaşadı. İzleyiciler toprak ve taşlı yollarda gerçekleşen deneme sürüşlerinde ise çoğu zaman toz içerisinde kalarak sporculara destek verdi. Yarışın tamamını temsil eden etap kısmen taşlı zemine sahip inişli ve çıkışlı bölümlerden, hem teknik hem de süratli kısımlardan oluşuyor.GEÇEN YIL KAZANDIĞI RALLİYE LİDER OLARAK GELDİ

2019 Dünya Ralli Şampiyonası'na (WRC), Toyota Gazoo Racing WRT takımının Estonyalı pilotu Ott Tanak, bu yılki yarışlarda topladığı 205 puanla pilotlar sıralamasında lider olarak geldi. Ott Tanak, Türkiye Rallisi'ni de kazanması durumunda 2019 Dünya Ralli Şampiyonası'nda şampiyonluğunu ilan etmiş olacak.DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI'NI 6 KEZ KAZANAN SEBASTİEN OGİER ÜMİTLİ

Ralli de her an her şey olabileceğini vurgulayan Sebastien Ogier, "Almanya'nın hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim. İlk gün sorun yaşayınca sakin kalmak kolay olmuyor. İkinci gün de benzer sorunlar yaşadık, bu yüzden üçüncü gün sakin kalmak pek mümkün olmadı. Bunlar geride kaldı. Önümüzde hala 4 yarış var, kazanmak için şansımız devam ediyor" diye konuştu.

Mücadeleye devam etmek zorunda olduklarını anlatan Ogier, bir takım çalışması yaptıklarını, birlikte kazanıp birlikte kaybettiklerini dile getirdi.Bu sene puanlamada çok geride olduklarını ama geçen sene kazanarak geri dönebileceklerini kanıtladıklarını vurgulayan Ogier şöyle konuştu: "Bu sene de hala şansımız olduğuna inanıyorum. Ott geçtiğimiz rallilerde çok iyiydi ama bu hafta sonu olan rallide kimin kazanacağını kestirmeniz pek mümkün değil. Her şeye açık bir hafta sonu olacak, şansın da yanınızda olması gerekiyor. Her zaman 'Nasıl daha iyi olabilirim' diye düşünüyorum. Altı kez şampiyon olmuş olmam beni mükemmel yapmaz. Kimse mükemmel olamaz . Hep daha iyisi için çabalıyorum. Avrupa'da havalar soğuktu, buraya gelip güneşle karşılaşmak gerçek güzel. Geçen sene hızlı olduğum etaplar vardı. Bakalım bu sene neler olacak. Geçen seneden daha iyi olmamız gerekiyor. Bu rallide maksimum şekilde arabayı zorlayamıyorsunuz, çok zor etaplar var. Emin olduğum tek şey maksimum puana ihtiyacımız var."

Dünya Ralli Şampiyonası'nda yarışan Sebastien Ogier, sezonun bitimine 4 yarış kala topladığı 165 puanla genel klasmanda üçüncü sırada yer alıyor. 

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7