Eğitim Sen'den Menteşe'deki Mevlid-i Nebi Etkinliklerine Tepki

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bazı okullarda öğrencilerin veli izni olmadan ders saati içerisinde Mevlid-i Nebi etkinliklerine götürülmesine Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran tepki gösterdi. Savran, “Ders çizelgelerinde yer almayan bir dersin ya da etkinliğin ders saatleri içinde yapılmasının yasal dayanağı yoktur” dedi.

Eğitim Sen'den Menteşe'deki Mevlid-i Nebi Etkinliklerine Tepki

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, Menteşe’de bazı okullarda ders saatleri içerisinde veli izni olmadan öğrencilerin Mevlid-i Nebi etkinliklerine götürülmesine tepki gösterdi.

“ÖĞRETMENİN SORUMLUĞUNUN NE OLACAĞI BELİRSİZDİR”

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından tüm okullara gönderilen yazı ile ilköğretim ve ortaöğretim okullarında Mevlid-i Nebi etkinliklerinin düzenlenmesi talimatı verilmiştir. Bu kapsamda ilimiz Menteşe İlçesindeki bazı okullarda öğrencilerin veli izni olmadan dersten alınarak ders saati içerisinde söz konusu etkinliklere katılmaları sağlanmıştır. Öncelikle okullarda okutulacak dersleri gösteren haftalık ders çizelgelerinde yer almayan bir dersin ya da etkinliğin ders saatleri içinde yapılmasının yasal dayanağı yoktur. Ayrıca öğrencilerin ders saatleri içindeki etkinliğe katılmak istememeleri durumunda nereye gideceği, güvenliği, ailesine ve okula karşı öğretmenin sorumluğunun ne olacağı belirsizdir. Bu durumda öğretmenin müfredatla ilgili sorumluğunu nasıl yerine getireceği de belirsizdir.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ DEMOKRATİK, LAİK, VE BİLİMSEL BİR EĞİTİM ALMALIDIRLAR”

“Belirtmek isteriz ki okulların herhangi bir dini etkinliğin mekanı haline getirilmesi, Bakanlık birimlerinin okullara talimat göndererek öğretmen ve öğrencilerin söz konusu etkinliklere katılımını zorunlu tutması kabul edilemez. Çünkü okullar, farklı inanç gruplarının her birinin eşit değerde görülmesi gereken kurumlardır. Bu nedenle hiçbir çocuğun inancı ya da kimliği nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaması garanti altına alınmalıdır. Anayasa ve 1739 MEB Temel Kanunda belirtilen kamusal hizmet olan eğitim-öğretim faaliyetlerinin içeriğinin oluşturulması, uygulanmasının gözetim ve denetiminin devletin hizmet alanlı içerisinde olduğu, genel idari esaslara göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerektiği ve devredilemeyeceği açıktır. Aksi halde eğitim-öğretim hizmetleri dini vakıf cemaatlerin vesayetine terk edilmesinin ciddi tehlikeli sonuçları olacaktır. MEB temel amacına uygun olarak öğrencilerimizi evrensel normlara ve insan haklarına göre yetiştirmek zorundadır. Öğrencilerimiz demokratik, laik, ve bilimsel bir eğitim almalıdırlar. Eğitim Sen olarak okullarda eşitsizliği ve ayrımcılığı derinleştiren bu ve benzeri uygulamalara son verilmesi ve okulların dini etkinliklerin değil, laik ve bilimsel eğitimin mekânları olması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Konuya duyarlı tüm Muğla Halkını, velileri, eğitim emekçilerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 10:55

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER