Menteşe Belediyesi'nden Çevrecilerin Karşı Çıktığı Fabrikaya Ruhsat

Menteşe İlçesi Bayır Mahallesinde yapılmak istenen çimento fabrikasının çevre ve canlı yaşamı yönünden yaratacağı sıkıntılar Menteşe Kent Konseyi, MUÇEP Menteşe Meclisi, DEŞTİN Çevre Platformu ve bazı siyasi partiler tarafından dile getirilmişti.

Menteşe Belediyesi'nden Çevrecilerin Karşı Çıktığı Fabrikaya Ruhsat

1) Fabrikanın ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporunu 2014 yılında aldığı, 31 Aralık 2021 tarihi sonunda 7 yıl geçerli olan raporun süresinin dolacağı belirtilmişti.

2) Buna göre yıl sonuna kadar ruhsat verilmediği taktirde, raporun süresi dolacak, fabrikanın yeniden ÇED raporu alması gerekecekti.

3) Mimarlar Odası'nın çekince raporunu da değerlendiren çevrecilere göre ruhsat verilmeseydi Menteşe İlçesi, fabrikanın neden olacağı zararlardan kurtulmak için bir şans yakalayacaktı.

4) Fabrikaya Menteşe Belediyesi tarafından ÇED raporunun süresi dolmadan ruhsat verildiği öğrenildi. Çevreciler 2014 verilerine göre alınan ÇED raporunun, 2021 yılına göre güncellenmesi gerektiğini düşünüyordu. Verilen ruhsatla fabrika, 2014 yılında alınan ÇED raporu ile ruhsatını almış oldu.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 12:45

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER