Menteşe'de Açılmak İstenen Mermer Ocağına Karşı 3 Köyün Mücadelesi Sonuç Verdi

Muğla'nın Menteşe İlçesine bağlı Yeşilyurt, Dağdibi ve Kafaca Mahallelerinin büyük tepkisine neden olan, binlerce zeytin ağacına yakın bir bölgede kurulması planlanan mermer ocağı için verilen mücadele sonuç verdi. Bu süreçte en çok mücadeleyi veren üç mahallenin muhtarı, mermer ocağının çevreye olumsuz etkilerinin bilirkişi raporu ile ortaya konulduğunu, mahkemenin dava konusu işlemin iptaline karar verildiğini söyledi.

Menteşe'de Açılmak İstenen Mermer Ocağına Karşı 3 Köyün Mücadelesi Sonuç Verdi

Üç köy adına açıklama yapan Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Süleyman Boz, "Haberimiz olmadan ÇED gerekli değildir raporunun verilmiş olduğunu öğrendiğimiz anda üç köyün muhtarı olarak birleşip mücadeleyi başlattık. Ardından avukatımız vasıtasıyla yasal süreç başladı. Köylülerimizle birlikte yüzlerce kişinin katıldığı protesto gerçekleştirdik. Mücadelemiz sonuç verdi. Adalet yerini buldu" dedi.

HALKIMIZ ÇOK MUTLU OLDU

Mahkemenin verdiği karar sonrası üç mahallede yaşayan vatandaşların çok mutlu olduğunu söyleyen Süleyman Boz, "Zeytin yasasının ilgili maddesine göre zeytinlik alanlara 3 kilometre çevresinde bu tip tesisin kurulamayacağı çok açık. Bu zeytinler bizim çocukluğumuzda diktiğimiz zeytinler. 2004-2005 yılında Tarım İl Müdürlüğü Yeşilyurt'a yaklaşık 35 bin zeytin desteği verdi. Bizim diktiklerimizi saysak bölgede yaklaşık 100 bin zeytin ağacı var" dedi.

DAVANIN KARAR BÖLÜMÜNDE ŞU İFADELER KULLANILDI

Davanın karar bölümünde, "Olayda; işleme konu projeye ilişkin mermer ocağı arama ve işletme sahası sınırlarından itibaren en az 3 km’lik alan içerisinde verimli zeytinlik alanlar bulunduğu ve söz konusu tesiste zeytinliklere zarar vermeden, toz ve duman çıkarmayacak şekilde faaliyette bulunulmasının mümkün olmadığının ve gerek bu bakımdan gerekse de yakındaki orman alanları, su kaynaklan diğer çevresel etmenler yönünden dava konusu işleme dayanak teşkil eden proje tanıtım dosyasının eksik ve yetersiz olduğu hususlarının bilirkişi raporuyla ortaya konulduğu, bu takdirde yukarıda anılan 3573 sayılı Kanun uyarınca zeytinlik sahalarına 3 km'den daha kısa mesafede kurulması mümkün olmayan tesislerden olan ve çevreye olumsuz etkileri bilirkişi raporu ile ortaya konulan uyuşmazlık konusu "Maden (Mermer) Ocağı Arama ve İşletmesi" için verilen 04/12/2018 tarih ve 2018384 sayılı "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir" kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır." ifadeleri kullanılarak dava konusu işlemin iptaline karar verildi.Kaynak: Altar Zeyhan

Haber48


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7