Muğla Tabip Odası, Sağlık Çalışanlarını Unutmadı

Muğla Tabip Odası, Menteşe Devlet Hastanesi önünde pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anmak amacıyla açıklama yaparak saygı duruşunda bulundu. Oda Başkanı Cafer Şahin, “1 Nisan şakası değil, Covid-19 salgını nedeniyle binlerce sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Onları saygıyla anıyoruz” dedi.

Muğla Tabip Odası, Sağlık Çalışanlarını Unutmadı

Muğla Tabip Odası tarafından, Menteşe Devlet Hastanesi önünde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anma günü düzenlendi.

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin tarafından okunan basın açıklamasının ardından hayatını kaybeden sağlık çalışanları için Saygı duruşunda bulunuldu.

“İyi yönetilemeyen pandeminin acı sonuçlarını yaşıyoruz” diyen Cafer Şahin, “Her can bir dünya bizim için. İçimiz acıyor” diye konuştu.

Coronavirüs nedeniyle ülke genelinde 550 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini söyleyen Şahin, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi’nde, 1 Nisan’ın, Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü olarak belirlendiğini belirtti.

“PANDEMİ SÜRECİNDE BÜYÜK BİR RİSKLE YÜZ YÜZE GELDİK”

Cafer Şahin, açıklamada şunları söyledi:Ne yazık ki yöneticiler pandemi bitmiş gibi davranmasına rağmen halen hekimler, sağlık emekçileri, yurttaşlar yaşamını yitirmektedir. Tüm bilimsel gerekliliklere rağmen koruyucu sağlığın öncelendiği birinci basamak yerine ikinci ve üçüncü basamaklarda salgını karşılamanın bunda etkisi çok büyüktür. Salgının ikinci ve üçüncü basamakta karşılanması ile birlikte, sağlık çalışanları pandemi sürecinde büyük bir riskle yüz yüze gelmiştir. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında yitirdiğimiz sağlık çalışanlarını anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

“TEMELDE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Hayatımızı korumamıza yardım edecek çalışma koşulları istiyoruz” diyen Şahin, “Biz onların anılarını yaşatmaya, bu salgınla doğru temelde mücadele etmeye devam edeceğiz, buna söz veriyoruz. Bu salgını bilimsel ilkelerle yönet(e)meyenlere rağmen yaşamlarını yitirme pahasına mücadele eden tüm meslektaşlarımıza, sağlığa emek verenlere verebileceğimiz en güçlü söz: Toplum sağlığını onlara bırakmayacağımız, bilimin gereklerini yapacağımız, doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğimizdir. Tükeniyoruz çığlıklarımıza kulak tıkanyanlar bilmelidir ki, bu toplumun parçası olan bizler kimsenin kahramanı olmak istemiyoruz: Yalnızca haklarımızı istiyoruz, haklarımızı korumak istiyoruz, toplumun sağlık hakkını korumak istiyoruz! COVID-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Hakkımız olan yıpranma payının uygulanmasını istiyoruz. Hayatımızı korumamıza yardım edecek çalışma koşulları istiyoruz” diye konuştu.

“UNUTMAYACAĞIZ! UNUTTURMAYACAĞIZ”

Şahin, son olarak, “Küresel salgında kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anıları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz. Onlara, topluma sağlıklı bir gelecek için mücadele sözümüz olsun. Anıları, sağlık hakkı mücadelemizde bize ışık olacaktır. Unutmayacağız! Unutturmayacağız! Unutulmayacaklar!” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Bultenler

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});