Öğrenciler Muğla Tohumlarını Yerinde İnceledi

Menteşe Şehbal Baydur İlköğretim Okulu öğrencileri Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi'ni ziyaret etti. 

Öğrenciler Muğla Tohumlarını Yerinde İnceledi

Menteşe Şehbal Baydur İlköğretim Okulu öğrencileri Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin en kapsamlısı olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi'ni ziyaret ederek yerli tohumları inceleme fırsatı buldular.

Merkezi ziyaret eden öğrenciler eski, tohumlar hakkında bilgi sahibi oldular. Türkiye’nin en kapsamlı Merkezi olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezini gezen öğrenciler tıbbi bitkiler ve bu bitkilerin üretim sahalarını ve yetiştirilme koşulları öğrendiler. Ayrıca tıbbi aromatik bitkilerden distilasyon yoluyla aromatik ve uçucu yağ çıkarma işlemi gerçekleştirilerek öğrenciler bu konuda bilgilendirildi.

Merkezdeki yerel tohum saklama odasını da ziyaret eden ilköğretim öğrencileri bu tohumları inceleme fırsatı bulurken Muğla Büyükşehir Belediyesi uzman personeli tarafından yerel tohumlar için tohum test laboratuvarında yapılan ve tohumların hastalık taşıyıp taşımadığıyla ilgili mikrobiyolojik analiz süreci de anlatıldı.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7