Anadolu'nun pek çok köyünde çoban bulmak zorlaşırken Muğla Menteşe köylerinde de benzer sorun söz konusu. Çobanlık yerine asgari ücretli işleri tercih edenler, mesleğin de unutulmasına neden oldu.

Muğla Menteşe İlçesi’ne bağlı Kultak Köyü’nde çobanlık mesleğini sürdüren kişilerden Bedriye Pınaraltı, bereketli bir meslek olmasına rağmen gençlerin çobanlık yapmak yerine asgari ücretle çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

İKİNCİ TELEFONA KAVUŞMAK KOLAY OLMAYACAK İKİNCİ TELEFONA KAVUŞMAK KOLAY OLMAYACAK

"ÇOBANLIK ZOR İŞ OLARAK GÖRÜLÜYOR"

Eskiden ailelerin kalabalık olduğunu ancak geniş aileden çekirdek aileye geçildikçe çobanlık mesleğinin de unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Bedriye Pınaraltı, “Çobanlık mesleği hasta, düğün, cenaze, bayram seyran dinlemez. Sürüyü her gün otlatmak gerekir. Eskiden bu işler, aile kalabalık olduğu için nöbetleşe yapılabiliyordu. Ancak şimdi aileler küçüldü.

"HERKES SOSYAL HAYATA DA ÖNEM VERİYOR"

Herkes iş yaşamının yanında sosyal hayata da önem vermeye başladı. Bu nedenle çobanlık zor ve zahmetli iş olarak görülmeye başlandı. Normal şartlarda güzel ve bereketli bir iş. Ancak arazi ve iklim koşulları zaman zaman işi zorlaştırabiliyor. Biz her şeye rağmen çobanlık mesleğini sürdüren nadir kişiler arasında kaldık” diye konuştu.