Mayıs ayındaki seçimlerin ardından görevin başına geçen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, o günden bu yana gerçekleşen 4 toplantıda politika faizini 2,150 baz puan artırarak yüzde 8,5'ten yüzde 30'a çıkardı. 

Merkez Bankası'nın bankacılık sektöründeki piyasa faiz oranlarını yakalamaya çalıştığını söyleyen Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller "Etkin politika duruşu zaten politika faizinin önerdiğinden daha sıkı, bankalar müşterilerin lira mevduatları için yaklaşık yüzde 45 ödüyor." dedi. Stadtmiller "TCMB'den 500 baz puan artırım bekliyorum" diyor. 

Yabancı ekonomistler, TCMB'nin politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 40'a yükseltmesini bekliyor. Yıl sonuna kadar Kasım ve Aralık toplantıları var. 

Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısından sonra enflasyon beklentilerini açıklayacağı yılın son enflasyon raporu tanıtım toplantısı var. Toplantı 2 Kasım tarihinde yapılacak. 

"POZİTİF FAİZE YAKLAŞMIŞ DURUMDAYIZ"

BRENT PERTOL FİYATI 81.66 DOLARI GÖRDÜ BRENT PERTOL FİYATI 81.66 DOLARI GÖRDÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz ay gerçekleşen IMF toplantısında "Pozitif reel faiz enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmazımız, buna yaklaşmış durumdayız" açıklamasını yapmıştı. 

TÜİK'in açıkladığı son rakamlara göre 9 aylık enflasyon yüzde 61,53 düzeyinde bulunuyor. 

Kaynak: Haber48