Akbelen'de Farklı Maden Sahaları Birleştirildi

Köylülerin ağaçları kestirmemek için aylardır direndikleri Muğla'nın Milas ilçesinde Akbelen mevkiindeki orman talanı için farklı maden sahalarının birleştirile birleştirile devasa bir saha haline getirildiği ortaya çıktı. Sonrasında da farklı sahaların birleştirilmesi ile oluşturulan bu “devasa” sahaya 2041 yılına kadar bakanlık “oluruyla” işletme hakkı verildi.  

Akbelen'de Farklı Maden Sahaları Birleştirildi

Milas’taki Yeniköy ve Kemerköy termik santralları ile linyit maden işletmesi 2014 yılında özelleştirildi. Özeleştirildiği tarihten beri de santrallara kömür sağlayan sahalar ormanlarla kaplı dağların içlerine doğru sürekli genişliyor. Üzerindeki orman örtüsü temizlenip altındaki kömüre ulaşabilmek için kazılıyor. 

BAKANDAN YANIT GELDİ

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla Milas Akbelen’deki 740 dönümlük ormanlık alanda Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye maden işletme izni verildiğini vurguladı. Bu nedenle alanın tamamen ağaçsızlandırılmak istendiğini belirten Alban, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarına yakıt sağlamak için Milas’ta hangi sahaların ruhsatlandırıldığını, bu ruhsatların yürürlük tarihlerini sordu. Dönmez yanıtında, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin sorumluluğunda bulunan/bulunmuş sahaların Sicil 7, Sicil 32234, Sicil 20058131, Sicil 10413, Sicil 84378 ve Sicil 86541 sayılı ruhsat sahaları olduğunu belirtti. Yanıtta yer alan veriler birçok sahanın birleştirilerek, tek saha haline getirildiğini ortaya koyarken “devasa” boyuta ulaşan sahanın 2041 yılına kadar işletilmesine izin verildiği de belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER