MİLAS'TA ETKİLİ OLAN SAĞANAK SEL FELAKETİNE NEDEN OLDU

Muğla'nın Milas ilçesinde, sağanak yağmurun neden olduğu sel sonucu, 27 koyun telef olurken, çok sayıda ev ve araç sular altında kaldı.

MİLAS'TA ETKİLİ OLAN SAĞANAK SEL FELAKETİNE NEDEN OLDU

Muğla, İzmir, Aydın ve Manisa illerinde 25 Eylül 2019 tarihinde (dün) öğleden sonra etkili olan sağanak ve çok kuvvetli sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiledi. Muğla'nın Milas ve Aydın'ın Didim ilçesini yağışlardan kaynaklı sel vurdu. 

MİLAS'TA HASAR TESPİTİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Muğla'nın Milas ilçesinde, sağanak yağmurun neden olduğu sel sonucu, 27 koyun telef olurken, çok sayıda ev ve araç sular altında kaldı. Milas'ın çeşitli noktalarındaki kara yollarında da hasar oluştu. Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Milas Ziraat Odası tarafından hasar tespiti yapılırken, Milas Belediyesi ekipleri de selin neden olduğu zararların ortadan kaldırılması için çalışma başlattı.

1965 YILINDAN BU YANA EN YÜKSEK YAĞIŞ

Muğla'nın Milas ilçesinde dün 02.00 ile 08.00 saatleri arasında şehir merkezine metrekareye 115.6, Milas-Bodrum Havalimanı'na ise 94.8 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Milas Kaymakamı Eren Arslan, yağışın 1965 yılından bu yana görülen en yüksek miktarlar olduğunu söyledi.

Beçin Mahallesi Üçyol Mevkisi'nde binaların zemin ve bodrum katları suyla doldu. Hacıilyas Mahallesi Yağmur Sokak'ta ise yolun bir kısmı çöktü. Eski devlet hastanesinin istinat duvarında da çökme meydana geldi. Kentin işlek caddelerinden biri olan Çamlı Sokak'ta ise yol adeta dereye döndü. Milas-Bodrum-Yatağan Kara yolu'nda ise sel suları nedeniyle ulaşım büyük oranda aksadı. Baharlı Sanayi Sitesi'ndeki iş yerlerini su bastı. Kentin merkezinden geçen Balavca Deresi, yüksek kesimlerden gelen sel suları nedeniyle taştı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Balavca Deresi'nin uzun bir süredir ilk kez taştığını belirterek, "Ciddi bir yağmur ve fırtına ile karşı karşıya kaldığımızı ifade edebiliriz" dedi. Milas Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin etkin olarak gece boyunca çalışma yürüttüğünü dile getiren Başkan Tokat, "Balavca Deresi'nin taşması gibi olağanüstü görüntülere rağmen yaşanılanları normal karışlamak ve 'Buna da şükür' demek gerekiyor. Alt yapıdan kaynaklanan çok ciddi sıkıntımız yok. Sistem kısa sürede suyu tahliye etti. Ağaç kırılmaları meydana geldi. Ayrıca bazı bina ve işyerlerinin su basması yönünde şikayetler geldi" dedi.KARA YOLLARINDA ALT YAPININ YAPILMAMASI NEDENİYLE SORUNLAR YAŞANIYOR

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, "Özellikle kara yollarında alt yapının halen daha yapılmaması nedeniyle sorunlar yaşanıyor. Bu bölgelerdeki bazı binaların zemin katlarına ya da depo bölümlerine sular dolmuş. Bunların dışında ciddi bir zarar ziyanımız yok. Milas dışında özellikle Güllük, Kemikler gibi bölgelerden de sıkıntı ve şikayetler geldi. Buralara da gerekli müdahaleler yapıldı. Sabah Baharlı Sanayi Sitesi'nde de incelemelerde bulunduk. Özellikle buradaki alt tarafta yer alan dükkanlara da su ve çamur girdiğini gördük. Baharlı Kavşağı'nda devam eden çalışmalardan dolayı sel suları nedeniyle sürüklenmeler olmuş. Kara yolunun da bir kısmı sel suları nedeniyle oyulmuş. İncelemeler ve tespitlerin ardından gerekli raporlar düzenlenecek. İlgili kurum ve kuruluşlara da teslim edilecek" ifadelerini kullandı.MİLAS'TA YAŞANAN AFET KIRSAL KESİMDE DE ETKİLİ OLDU

Milas ilçesinde yaşanan sel felaketinden kırsal kesim de etkilendi. Milas'ın Selimiye Mahallesi'nde çiftçilik yapan İsmail Akpınar'ın ağılından sele kapılan 27 koyun telef oldu. Çandır, Kurudere ve Hisarcık mahallerindeki yoğun dolu yağışı zeytin tanelerini yere döktü, yapraklarını ve dallarını kırdı. Bahçeburun, Çınarlı mahalleri arasındaki Girme deresinin taşması sonucu seralar ve bahçeler zarar gördü. Her yağışta sel altında kalan Ovakışlacık Mahallesi'ndeki tablo ise diğer bölgelerle aynı oldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 12:20

Tolga GÜNGÖR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1