Milas'taki Akbelen Ormanları'nda Eylemcilerin Mücadelesi Sürüyor

Muğla'nın Milas ilçesindeki İkizköy halkı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan verilen Akbelen Ormanı kesim iznine karşı eylemlerini devam ettiriyor.

Milas'taki Akbelen Ormanları'nda Eylemcilerin Mücadelesi Sürüyor

Bölgede 40 yıldır faaliyet gösteren Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santralleri 2014'te özelleştirilmişti.

IC İÇTAŞ Enerji ve LİMAK Enerji'in ortak sahibi olduğu Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş, santrallerin kullandığı linyit madeni sahasını genişletmek istiyor.

Şirkete Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan Akbelen Ormanı için verilen kesim iznine karşı köylülerin açtığı iptal davası sürüyor.

7 Eylül'de bölgeye keşif amacı ile giden bilirkişi heyetinin raporunun önümüzdeki haftalarda sunulacağı öngörülüyor.

BBC, İkizköy halkı, davanın avukatları ve ormanın kesilmesine karşı eylem yapanlarla konuştu.

Konu ile alakalı görüşmek istediğimiz şirket basın mensuplarının görüşme talebimizi geri çevirdi.

Şirket açıklamasında, bölgenin "Orman Genel Müdürlüğü'nün orman gençleştirme planlaması kapsamında yer aldığını" aktararak, "Bölge, halihazırda '2019 yılı endüstriyel plantasyon alanı' olarak tanımlanmış ve maden faaliyetlerine uygun olarak teslim edileceği tarafımıza bildirilmiştir."


"Bahsi geçen orman izinleri için ağaçlandırma bedelleri ve yıllık kullanım bedellerinin tamamı, Orman Genel Müdürlüğü hesaplarına zamanında yatırılmıştır. İzne konu orman alanının maden faaliyetlerine uygun şekilde şirketimize teslimi ise Orman İşletme Müdürlüğü'nün sorumluluk alanındadır. Ancak 11.08.2021 tarihinde TC. Muğla 1. İdare Mahkemesinde Orman Genel Müdürlüğü'ne karşı açılan davada verilen yürütmeyi durdurma kararı gereği ilgili saha teslim işlemlerinin askıya alınmış olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız" ifadesini kullanmıştı.
 

Kaynak: BBC

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER