Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi iş birliği ile Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi açıldı. Açılışta konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, açılıştaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"TÜRKİYE'DE HİÇ OLMAYAN BİR ŞEYİ YAPTIK"

“10 yıl önce bir vizyon ortaya koyarak tarım konusunda ne yapabiliriz, nerden başlayabiliriz diye çalıştık. Türkiye’nin en donanımlı Toprak ve su analiz laboratuvarını kurduk. Burada Türkiye’de hiç olmayan bir şey yaptık. Toprak analizleri yaparak toprağın yapısını belirledik. Bu yapıya uygun olarak bu tarlada hangi ürünler dönüm başına daha fazla geliri getiriri hesaplayarak üreticilerimizin yanında oluyoruz. Bu tesise distilasyon ve şişeleme ile ilgili malzemeleri de aldık.

Memecik zeytini 800 ile 1000 polifenol içeriği ile müthiş bir değer. İspanya’da zeytin üretiminin düşmesi nedeniyle ülkemiz öne çıkıyor. Şu an zeytinyağı fiyatları çok yüksek değerde. Erken hasat ve soğuk sıkım üreticinin aklına yatmış durumda. Bu tekniğe göre bu tesiste üretim yapılacak ve kalite çok daha yükseğe çıkacak. Gençlerin köylerden uzaklaşmadığı köylerine döndüğü tarımsal üretim kalitesini oluşturmamız gerekiyor.”

SEYDİKEMER'DEN O ÜLKEYE BALIK İHRACATI SEYDİKEMER'DEN O ÜLKEYE BALIK İHRACATI

"MİLAS ÖREN ARITMA TESİSİNİ İLÇEMİZE KAZANDIRIYORUZ"

Milas ilçesinde yakın zamanda iki temel atma ve açılış töreni yapacaklarını söyleyen Başkan Gürün; “Uzun yıllardır çözülemeyen Milas Ören kanalizasyon ve arıtma tesisini ilçemize kazandırıyoruz. Milas Kültür Merkezi’mizin de temel atma töreninde buluşacağız. Alt ve üst yapıları ile örnek, dünyanın ve ülkemizin en çok tercih edilen şehirlerinden biri olan Muğlamızı koruyarak geleceğe taşımaya devam edeceğiz. ”dedi.

MİLAS BELEDİYE BAŞKANI: "EN ÇOK ZEYTİN AĞACI BÖLGEMİZDE"

Milas Belediye Başkan adayı Fevzi Topuz ise yaptığı konuşmada; “Bölgemiz zeytincilik konusunda Türkiye’nin en çok zeytin ağacı olan bölgelerinden biri. Zeytinin önemli bir katma değeri var. Hedefimiz yerel yönetici olarak zeytinciliğin gelişimi ile ilgili fabrikaların açılarak desteklenmesi konusunda çaba sarf etmek. Organize sanayi bölgemizin hayata geçmesi konusunda herhangi bir engel kalmadı. Böylelikle hem istihdam hem de dünyaya ihraç edebileceğiz. Katkıları nedeniyle büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ederiz”

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da açılışta şunları söyledi; “Yerel yönetimler hayatın her alanında var olmak zorundadır. Ekonomik şartların kötü olduğu bugünlerde bizler de bu yatırımlarla aynı zamanda üretime katkıda bulunarak aile bütçesine destek vermiş oluyoruz.

Son dönemde kooperatiflerimiz belediyelerimizin desteği ile önemli bir adım attı. Kadın kooperatifleri de kadınların özgürleşmesi konusunda katkı sunuyor. Bizler de bu destekleri sürdüreceğiz. Zeytinliklerimiz enerji yatırımlarının tehdidi altında. Çevreye saygılı yatırımlara itirazımız olamaz ancak benim atalarımın diktiği zeytinleri yok ediyorsanız biz onun karşısında dururuz. Zeytin yaşamı temsil eder. Zeytine dokunan geleceğe yaşama çocuklarımıza dokunmuş olur. Bundan sonra da tarım politikalarımız gelişerek devam edecek. Bu güzel tesisi Milas’a, Muğla’ya hayırlı olsun” dedi.

Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün üreticilerle, kooperatiflerle, kadın üreticilerle hep birlikte Muğla’nın verimli topraklarında ürettiklerini, tarım, turizm ve kültür kenti Muğla’yı geleceğe koruyarak ve tüm değerleri ile taşımak için çalıştıklarını söyledi.

"AMACIMIZ DÜNYA ÇAPINDA YARIŞMAK"

Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Mustafa Aksakal yaptığı konuşmada; “Kooperatif olarak nitelikli zeytinyağı elde etmek amacıyla başlattığımız oluşumun meyvelerini alıyoruz. Amacımız dünya çapında yarışabilir düzeyde ürün elde etmek. Memecik zeytinini daha iyi daha nitelikli haline getirip dünya piyasasında duyurmak amacıyla çalışıyoruz. Bu konuda desteklerinden dolayı Büyükşehir belediyemize teşekkür ederim”