Adana'da "Bu kadarına da pes" dedirten bir olay yaşandı. Özel hastanede tedavi gören Şadiye Taşdanın taburcu edildikten sonra hayatını kaybetti. Talihsiz kadının ikinci derece yoğun bakım hastası olmasına rağmen üçüncü derece entübe edilmiş olarak gösterilip, fazla fatura kesildiği öğrenildi. SGK, faiziyle 25 bin 496 lira 50 kuruşluk fazla ödemeyi hastaneden tahsil etti. Annesi üzerinden hastanenin usülsüzlük yaptığını belirten Mine Hanım, olayı şöyle özetledi…

Tarihler 15 Ekim 2021'i gösterdiğinde 4 çocuk annesi Şadiye Taşdan, fenalaştı. Özel bir hastaneye kaldırıldı. İdrar yolları enfeksiyonu tanısıyla yoğun bakıma alındı. 28 gün sonra da taburcu edilerek evine yollandı.

Kızı Mine'nin (54) evine dönen Şadiye Taşdan, 23 Aralık 2021'de fenalaşarak, kaldırıldığı kamu hastanesinde kurtarılamadı. Taşdan'ın enfeksiyon kaptığı için öldüğü saptandı.

Ölü üzerinden vurgun: Özel hastane 25 bin 496 lira 50 kuruş için bakın ne yaptı!

Özel hastaneden epikriz raporlarını alan Mine Taşdan, pandemi dönemine denk gelen tedavi sürecinde yasak olması nedeniyle ziyaret edemediği için cep telefonuyla görüntülü görüştüğü annesinin, kayıtlara göre entübe edilmiş olarak gösterildiğini fark etti. Taşdan, bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirdi.
 

Ölü üzerinden vurgun: Özel hastane 25 bin 496 lira 50 kuruş için bakın ne yaptı!

Annesinin enfeksiyon kapmasından da özel hastaneyi sorumlu tutan Taşdan, suç duyurusunda bulundu. Savcılık, bu iddia hakkında kovuşturmaya yer vermedi.

SGK ise kayıtlarla ilgili inceleme başlattı. İncelemede, Taşdan'ın 2'nci derece yoğun bakım hastası olması gerekirken entübe edilip, makineye bağlanmış gibi 3'üncü derece hasta olarak kaydedildiği, devlete daha yüksek tutarda fatura kesildiği tespit edildi. SGK, özel hastaneye ödediği fazla parayı faiziyle 25 bin 496 lira 50 kuruş olarak tahsil etti.

Annesi öldükten sonra epikriz raporlarını aldığını belirten Mine Taşdan, "Dosyaları aldıktan sonra doktorun bize verdiği bilgiler ile e-devlet üzerindeki bilgiler tutmuyordu.

Annemin hastanede yattığı dönemlerde pandemi olduğu için görüş yapılması yasaktı. Doktorların yardımıyla annemle görüntülü görüşüyorduk ve durumu gayet iyiydi.

SEYİR HALİNDEKİ YOLCU OTOBÜSÜ ALEV ALEV YANDI SEYİR HALİNDEKİ YOLCU OTOBÜSÜ ALEV ALEV YANDI

Ancak hastaneden aldığım epikriz raporlarında annemin hastaneye girişi dahil 22 gün boyunca makineye bağlı yaşadığına dair işlem yapılmış.

SGK'ya ihbarda bulunduğumda devlete yersiz fatura kestiği için aldıkları para devlete iade edildi. Bu hastane, devleti dolandırıp, zarara uğrattı" dedi.