ÖMER HOCA İLE SAĞLIKLI BEDENE YOLCULUK

Merhaba, ben Ömer F. Karagöl. AlpFit CLUB spor salonunun işletmecisi ve baş antrenörüyüm. Bundan sonra Haber48 ailesinin bir ferdi olarak spor, antrenman, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam gibi konularda sizlerle olacağım.

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü mezunuyum. İlkokul ve lise yıllarımda futbol, basketbol, atletizm gibi branşlarda lisanslı sporcuydum. Üniversitede de fitness ve crossfit ile ilgilenmeye başladım. Daha sonra bu güzel memlekette yaşayabilmek için eşimle Ortaca’da spor salonu açmaya karar verdik. Bu yönde kendimi geliştirebilmek için birçok kursa katıldım ve katılmaya devam ediyorum.

Sahip olduğum bazı belgeler;

-TVGF 2.kademe Fitness -Genetic Trainer -LFA Functional Training -TVGF Personal Training -TCF 1. Kademe Pilates -Polestar Pilates 1. Kademe Pilates -TCF Step-Aerobik -TF Indoor Cycling -TRX Training...

İlk yazımda musculus obliquus externus abdominis’in aponevro’zundan başlayıp her üç bölümü de humerus’la... Şaka şaka elimden geldiğince bilimsel terimlerden uzak, gayet sade bir dille, sohbet ediyormuşçasına yazmaya gayret edeceğim.

Bugünkü yazımda kilo vermek - yağ yakmak üzerine genel bir bakış açısından bahsedeceğim. Birçoğumuzun hayali belirgin kaslara sahip olmak, yağlı göbeğimizi eritmek, selülitlerden kurtulup sıkı kalçalara sahip olmak, aynada kendimizi iyi görmek ve zinde hissetmek... Bunlar veya başka sebeplerle belki sizde spora başladınız. Birkaç ay koşu bandının üstünde yada ağırlıkların altında kan ter içinde kalmanıza rağmen istediğiniz vücuda sahip olamadınız. Neden yağ yakamadınız? Bunun bir çok sebebi olabilir. Yeterince su içmediniz, yeterince uyumadınız, yeterince lif tüketmediniz, çok fazla yağ/yağlı gıda; işlenmiş gıda tükettiniz ya da yeterince spor yapmadınız. (Bütün bunları yeterli yaptığınızı iddaa ediyorsanız da dahiliye doktorunuza danışmanızı önererim. Yavaş bir metobolizma, insülin direnci, tiroit vb problemler olabilir.)

Maalesef bir çok kişi birkaç ayda sonuç alamadıktan sonra spora küsüyor ve yarıda bırakıyor. Ama sevgili okurum, yağ yakma ve kas kazanma işi o kadar basit değil ki. Şunu unutmayın, “Kolay olsaydı herkes yapardı”.

GÜZEL BİR VÜCUT İÇİN 3 ALTIN KURAL

Herkes bir ayda istediği vücuda sahip olsaydı bunun da bir özelliği kalmazdı değil mi? Nasıl ki şuanki görüntünüze bir ayda gelmediyseniz bir ayda da değiştiremezsiniz. “Peki nasıl yapacağız hocam?” Öncelikle sabırlı olmalıyız. Güzel bir vücuda sahip olmak için 3 düzenli altın kural:

1) Düzenli antrenman 2) Düzenli beslenme 3) Düzenli dinlenme.

Bu 3 kuraldan birini ihmal edersek o hayalini kurduğumuz fit vücudu elde edemeyiz. Sabır, düzen ve çalışma ile istediğimiz vücuda kavuşacağız.

“Güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemli olan %70 beslenme %30 antrenman. Beslenme bu işin altın kuralı. Kas kazanmak, göbekten kurtulmak, sıkılaşmak,yağ yakmak yada amacınız her ne ise önce beslenmeyi düzene sokmalıyız. Aşırı yağlı yiyeceklerden, hazır paket market ürünlerinden, hamurişlerinden, fast food gıdalardan, şekerli her üründen ve alkolden olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Antrenman yapan kadınlar ve erkekler için öğünlerinde bol lif ve protein olmalı! Sonrasında sağlıklı yağlar ve sağlıklı karbonhidratlar.

SPOR VE DİYET BİR BÜTÜN

Sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmak için antrenman/egzersiz beslenmeden sonra geliyor. Ama spor ve diyet birleştiği zaman bir bütün oluyor. Tek başına diyet yada diyet yapmadan spor kısmen işe yarıyor. Sağlığımız için, daha iyi hissetmek, daha güzel görünmek, daha güçlü olmak... Yüzlerce sebebi siz de sayabilirsiniz. Hareket ettikçe daha güçlüyüz, daha sağlıklıyız.

Güzel bir dinlenme ile vücudumuz kendini toparlar, tamir-tadilat işlemlerini gerçekleştirecek zamanı bulur. Hiç antrenman yapmamak gibi her gün aşırı spor yapmak da vücudumuza zararlıdır. O yüzden bilinçli şekilde hazırlanmış bir antrenman programı ile sporumuzu yapmalıyız.

Bana her türlü sorularınız veya yazmamı istediğiniz konular için mail atabilir, instagramda DM’den yazabilirsiniz. Bir sonraki yazıda buluşana dek sağlıcakla hoşçakalın.

Mail: ofaruk_karagol@hotmail.com Instagram: @omerfkaragol / @alpfit

YORUM EKLE

banner1