Başkan Uzundemir'in Babası Osman Uzundemir Toprağa Verildi

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir’in babası Osman Uzundemir, dün akşam hayatını kaybetti. Merhum Uzundemir'in cenazesi toprağa verildi.

Başkan Uzundemir'in Babası Osman Uzundemir Toprağa Verildi

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir’ın babası Osman Uzundemır, dün akşam hayatını kaybetti. Cenazesi saat 11:00’de kılınan cenaze namazından ardından merkez mezarlığında toprağa verildi.

Merhum Uzundemir'in cenazesine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ve MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz katıldı.

OSMAN UZUNDEMİR KİMDİR?

Emek ekmek fırınının kurucusu 83 yaşındaki Osman Uzundemir, 1937’de Denizli’nin Kale ilçesinde dünyaya geldi. Osman Uzundemir, 1969 yılında Ortaca’da Emek Ekmek Fırını’nı açtı. Osman Uzundemir, ilerleyen yıllarda oğlu Alim Uzundemir’e devrettiği işletme halen torunu Osman Uzundemir tarafından çalıştırılıyor.

Osman Uzundemir bir süredir Ortaca Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Haber48 ailesi olarak Uzundemir ailesine başsağlığı ve sevdiklerine sabır diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 18:37

Burcu Keskin

YORUM EKLE
YORUMLAR
günür Karaağaç
günür Karaağaç - 2 ay Önce

FIRINCI OSMAN UZUNDEMİR AMCAYI KAYBETTİK (1937-2020)
Ortaca’nın kitaplarını hazırlarken başvurduğum kaynak kişiler vardır onların kapısını mutlaka çalardım bunlardan biriside Osman Uzundemir Amcaydı. Onu kitap dışında sık sık dinlerdim elinde gazetesi en küçük ilana ve habere kadar okurdu. Bilge kişiliği ile herkes onu dinlemeye çalışırdı.
2005 yılında “Toroslar dan Ortaca‘ya” kitabını hazırlık günlerinde Osman Amcayla Cavit’in kahvehanesinin önünde ki küçük parkta buldum çayını yudumlarken buldum onu. Kitabım hakkında kısa bilgi verdim durumu anlamıştı. Ben ses kayıt cihazımı açtım. Osman Amca Bana hayatını şöyle anlattı;” Ben 1937 de Denizli Kale’de doğdum. Babam dokumacıydı tül ve kaput elbise bile dokurdu. Fakat toprağımız verimsizdi bu yüzden ilçemizden Muğla’nın ovalık ilçelerine çok göç olurdu ve bunların başında Köyceğiz gelirdi. Bu yüzden Köyceğiz’in bakkal türünden ilk esnafları bizim oralardandır. Biz geldiğimiz yıl Ortaca ve Dalaman Köyceğiz’e bağlı birer nahiye durumundaydı. Bizde göçen ailelerdendik ve önce Denizli merkeze taşınıyoruz daha sonra Milas’a sonra da Çine’ye taşınıyoruz. 1969 da Ortaca ‘ya geldik.
Daha İlkokulda iken fırıncılığa yanaştım babama kararımı söyledim o da tamam dedi. Fırıncılığa 13 yaşımda başladım. Burada 1969 yılında burada fırıncılığa başladım. İşimde makinenin gücünü kullandım yani su motorunu. Çok dayanıklı olduğu için kullandığım kürekler kestane ağacındandı. Benden evvel Ortaca’nın fırıncısı ise Gebeş Salih’miş (Salih Künkçü) .
Seka’nın açılış günlerinde ekmek tüketimi artı bu yüzden günde dört beş bin ekmek çıkarmaya başladım. Fırınlar çoğalınca Seka’ya ekmek vermeyi bıraktım. Bu meslek zordur zamanın bellisizdir bu yüzden 24 saat çalıştığımı bilirdim. Birde mesleğimizin sırları vardır şöyle ki memlekette iken ustamız bizi Hıdırellez günü karınca yuvalarından toprak almak için ormanlara gönderirlerdi. Çünkü bu toprak mayanın olmadığı günlerde kullanılırdı. Ustamız bu işten dolayı bize birer kat elbise alırdı. Bu maya çok sağlıklıydı gene mayada yoğurt ve nohut kullanırdık. Ortaca da ilk büyük fırını ben açtım ve bu meslekte 69 yıl çalıştım ”BEN YOKTAN MEYDANA GELDİM ÖNEMLİ OLAN BUYDU” Ben yoktan meydana geldim önemli olan buydu. ”Bu meslek bir sırdır hani ne derler ser verilir sır verilmez. ”Dedi
Osman Amcayı geçen gün kaybettik Korona günlerinden dolayı cenaze törenine katılamadım. Allah rahmet etsin yerin cennet mekân olsun UZUNDEMİR AİLESİNİN başı sağ olsun.
Günür KARAAĞAÇ

SIRADAKİ HABER

banner1