Burak Erbay'dan İztuzu Plajı Çıkışı!

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay’ın İztuzu Plajı’nın yapılaşmaya açılmasına karşı basın açıklaması yaptı.

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay’ın İztuzu Plajı’nın yapılaşmaya açılmasına karşı basın açıklaması yaptı. Erbay, Çevre Bakanlığı tarafından Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde bulunan İztuzu Plajına inşa edilmek istenen Deniz Kaplumbağası Hastanesi Projesine tepki gösterdi.

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Bu proje dünya harikası bu plajda yapılaşmanın önünü açacaktır. İztuzu Plajı dünyada ender bulunan doğal bir güzelliktir. Ayrıca deniz kaplumbağalarının da en önemli üreme alanıdır. Şimdi bu plajı, Bakım İstasyonu adı altında yapılaşmaya açmak istiyorlar. Bu proje başka bir alanda yapılabilecekken buraya yapılması ilerleyen dönemde buraya başka yapılarında ekleneceğinin işaretini vermektedir. Bu yapılaşma bütün plaja ve çevresine yayılacaktır” dedi.

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı'na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Deniz Kaplumbağaları Bakım Merkezi Hastanesi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı yapılması projesine karşı İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu öncülüğünde Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman'dan gelen çevre dernekleri, bisiklet ve yürüyüş grupları, Ortaca ADD üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile çevreye duyarlı vatandaşların katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

DOĞAL DENGEYE ZARAR VERECEK

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay’ın da katıldığı açıklamada, İztuzu Kumsalı Koruma Platformu sözcüsü Murat Demirci, Bakanlık tarafından yapılmak istenen projenin yerinin yanlış olduğunu ve doğal dengeye zarar vereceğini belirtti. 

Deniz Kaplumbağaları Bakım Merkezi projesinin, İztuzu Plajı’nda 22 dönümlük araziye bin metrekare kapalı alanı olacak şekilde yapılacak olması, yapılaşmanın önünü açacağı ve yörenin doğal dengesini bozacağı gerekçesiyle karşı çıkıldı.İZTUZU PLAJINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP’li Erbay, “Bu proje İztuzu Plajı’nı olumsuz etkileyecektir. Eşsiz güzellikleriyle bilinen İztuzu Kumsalı'na deniz kaplumbağalarını koruma adı altında bin metrekarelik devasa bir tesis yapılacak. Bu tesis içerisinde konaklama alanları da olacak. Böylece kumsalda yapılaşmanın ilk adımı atılacak” dedi.

Bu projeyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan randevu talep edeceklerini belirten Erbay, “Çevre dernekleri temsilcilerimizle birlikte Bakan beyle görüşeceğiz. İztuzu’nda yapılmak istenen projeyi ve bu projenin buradaki doğal yaşama vereceği zararları aktaracağız. Vatandaşlarımızın duyarlılığını ve taleplerini kendisine ileteceğiz” şeklinde konuştu.AVRUPA'NIN EN İYİ AÇIK ALANI

İztuzu Plajı’nın Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde olduğunu vurgulayan Erbay şunları söyledi: “Doğa harikası bu plaj 2008 yılında ‘Avrupa’nın en iyi açık alanı’ ilan edilmiştir. Doğal yapısı, 282 denizel fauna ve flora türünü barındıran ve birçok endemik bitki türünün bulunduğu bu alan yarınlara bırakacağımız en önemli doğal mirasımızdır. Akdeniz bölgesinde Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanıdır.  Ayrıca bölgede 126 kuş türü tespit edilmiştir. Bu alanın yapılaşmaya açılması bütün bu güzelliklerin yok edilmesi demek olacaktır. Bu proje başka bir alanda yapılabilecekken buraya yapılması ilerleyen dönemde buraya başka yapıların da ekleneceğinin işaretini vermektedir. Bu yapılaşma bütün plaja ve çevresine yayılacaktır.

30 YIL ÖNCE DE OTEL YAPILMAK İSTENMİŞTİ

30 yıl önce de İztuzu’na otel yapılmak istenmiştir. Ancak çevre derneklerimizin ve duyarlı vatandaşlarımızın mücadelesi sonucunda otel projesi iptal edilmiştir. Yine nesli tükenmekte olduğu için koruma kapsamında bulunan Caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı İztuzu Plajı 2015 yılında da imara açılmak istenmişti. Biz o zaman da “İztuzu Halkın Plajıdır Satılamaz” diyerek buna karşı çıkmış, günlerce direnmiş ve İztuzu’nun imara açılmasını engellemiştik. Şimdi başka bir kılıf altında yine İztuzu Plajı’nı yapılaşmaya açılmaya çalışmaktadır. Ancak İztuzu Plajı’nı, doğal güzelliklerini ve deniz kaplumbağalarını korumak için çevre duyarlılığı olan bütün sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızla birlikte yine mücadele edeceğiz. İztuzu’nun ve Caretta carettaların yuvalarının yağmaya açılmasına izin vermeyeceğiz”

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1