ORTACA AYDIN'A ÖRNEK OLDU

Muğla'nın Ortaca ilçesinde narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih edilen tropikal ejder meyvesi, Aydınlı üreticilerin dikkatini çekti.

ORTACA AYDIN'A ÖRNEK OLDU

Muğla'nın Ortaca ilçesinde, narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih edilen tropikal ejder meyvesi, Aydınlı üreticilerin dikkatini çekti.

Aydın'ın Efeler ilçesi Kaymakamı Cemal Şahin, beraberinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası yetkililerinden oluşan heyetle, Dalaklı ve Güzelyurt mahallelerinde ejder meyvesi yetiştiren örtü altı üreticilerini ziyaret etti. Ziyarette Aydın heyetine Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürü Okan Bilgiç ve Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü eşlik etti.

Ortaca'nın Dalaklı mahallesin'de alternatif tarım kapsamında oluşturulan 2 dönümlük serada, yaklaşık üç yıldır ejder meyvesi yetiştiren Mehmet Bulut, Aydından gelen heyete bilgi verdi. Aydından gelen heyette, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı ve üreticiler yer aldı.

AYDIN'DA GETİRİSİ YÜKSEK ÜRÜNLERİN YETİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ

Kaymakam Şahin, "Aydın çok bereketli bir yer. İklim yapısı itibariyle çok fazla ürünün yetiştiği bir bölge. Aydın'da üreticimizin getirisi yüksek alternatif ürünleri yetiştirmesini istiyoruz. Bir arayış içerisindeyiz. Ejder meyvesinin Ortaca'da üretildiği bilgisini aldıktan sonra buraya ziyaret gerçekleşmeye karar verdik. Buradan edindiğimiz bilgilerle Aydın'da bu ürünü ya da buna benzer ürünleri üretmeye çaba sarf edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Üreticilerin önüne çeşitli seçenekler koyabilmeyi amaçladıklarını belirten Kaymakam Şahin, "Bölgede ürün çeşitliliğini artırmak, katma değeri yüksek ürünlere yönelmek, çiftçilerimizin yıllardır yaptığı geleneksel tarımı bırakarak daha az emekle pazarda daha çok değer gören ürünlere yönelmek için bir çalışma içindeyiz. Bu konuda bizlere ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görev düşüyor" dedi.

AYDIN'DA ÖRNEK SERA OLUŞTURACAĞIZ.

Aydınlı çiftçileri alternatif ürünler konusunda teşvik etmek amacında olduklarını vurgulayan Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, bu tür araştırma gezilerinin çok büyük yararı olduğunu dile getirdi. 

Başkan Çıldır, "Üreticinin ekonomik durumunu bir üst çıtaya nasıl çıkarırız düşüncesi ile başlattığımız bu çalışmanın çok verimli olduğunu düşünüyorum. Aydında çiftçilerimiz için örnek sera oluşturmayı planlıyoruz dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZ ALTERNATİF TARIMA ÖNCELİK ETTİ.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü ise Aydın heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek,  "Bölgemizde domates, nar, limon ve portakal gibi ürünler ağırlıktaydı. Üreticilerimizin alternatif ürünlere yönelmesi için çiftçimiz önderlik etti. Çok başarılı oldu. Aydın'dan ve başka yerlerden gelen misafirlerimiz bu bitkiyi inceliyor. Üreticilerimizin ekonomik yönünü düzeltmek için bu tür ürünleri yetiştirmesinden yanayız. Yurt içinden sonra ihracata da yönelebilmeliyiz. İnşallah daha iyi olur" diye konuştu.

EJDER MEYVESİNİN ÖZELLİKLERİ

Yurt dışında "Dragon Fruit" olarak bilinen, Türkiye'de "Pitaya" olarak da adlandırılan ana vatanı Vietnam olan meyve, ilaç sanayinin yanı sıra dondurma ve salata yapımında kullanılıyor. Ağırlığı 300 gram ile 1 kilo arasında değişen tropikal meyve, narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih ediliyor. Yetiştirilme aşamasında kimyasal gübre, ilaç kullanılmaması ve yüksek getirisi sebebiyle üreticilerin tercih ettiği ejder meyvesinin tanesi 10 ila 14 lira arasında satışa sunuluyor. 

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7