Ortaca'da Asansörlü Bina Sorumluları Dikkat! İdari Yaptırım...

Muğla Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü asansörlü binalar için duyuru yayımladı.

Ortaca'da Asansörlü Bina Sorumluları Dikkat! İdari Yaptırım...

Muğla Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü asansörlü binalar için duyuru yayımladı. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörlerin yılda bir defa yaptırılması zorunlu olan periyodik ve takip kontrol faaliyetlerinin zamanında yaptırılmasına rağmen güvenli hale getirilmeden kullanıma devam edildiğinin tespit edilmesi durumunda bina sorumlularına veya kat maliklerine idari yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Ortaca Belediyesi tarafından vatandaşları bu konuda bilinçlendirmek üzere yayımlanan yazıda;

06/04/2019 tarih ve 30737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği gereği; özel binalarda ve kamu binalarında asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan kullanılabilmesini temin etme sorumluluğu asansörün bulunduğu binadaki bina sorumlusuna aittir. Bina sorumlusu mutlaka asansör bakımı hususunda yetkili olan bakım firması ile aylık bakım sözleşmesi imzalamak zorundadır.

Ayrıca aynı yönetmeliğin “Kayıt altına alınmamış asansörün tescili” başlıklı geçici 1. Maddesinde; Bu Yönetmeliğe göre TS EN 81-80 standardı esas alınarak güvenlik seviyesi artırılan mevcut asansör veya 15/8/2004-24/6/2015 tarihleri arasında piyasaya arz edilmesine rağmen kayıt altına alınmamış olan asansör, bir defaya mahsus olmak üzere ilgili idare tarafından tescil edilir. Bina sorumlusu:

a) Mevcut asansörün güvenlik seviyesinin TS EN 81-80 standardına göre artırıldığını ispatlayacak olan yeşil veya mavi renkli bilgi etiketine esas periyodik kontrol raporuyla, bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar ilgili idareye başvurur.

b) “15/8/2004-24/6/2015 tarihleri arasında piyasaya arz edilmesine rağmen kayıt altına alınmamış olan asansöre ait yeşil veya mavi renkli bilgi etiketine esas periyodik kontrol raporuyla, bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar ilgili idareye başvurur” denilmektedir.

04/05/2018 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” nin 4. maddesinde Bina sorumlusu: Asansörün güvenli bir şekilde kullanımını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünü ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği veya dışarıdan yetki vereceği kişiyi veya kat malikini veya maliklerini veya kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkiliyi veya ticari/hizmet amaçlı yapılarda sorumlu yetkiliyi, 11.maddesinde; Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen veya periyodik kontrol neticesinde güvensiz olduğu tespit edilmesine rağmen güvenli hale getirilmeyen asansör, periyodik kontrolü yapılmayan asansör, periyodik kontrolü yapılıncaya kadar veya güvenli hale getirilinceye kadar ilgili idare (Belediye) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir." hükmü bulunmaktadır.

A tipi muayene kuruluşu tarafından insan can ve mal güvenliği açısından yüksek risk oluşturan uygunsuzlukları tespit edilerek kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvenli hale getirilmesi için 60 (atmış) gün süre verilen asansörler güvenli hale getirilene kadar bina sorumlusunca kullanıma kapatılmalıdır. Verilen 60 günlük süre sonunda A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından yapılan takip kontrol sonucu güvenli hale getirilmediği tespit edilen asansör ilgili idare (Belediye) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörlerin yılda bir defa yaptırılması zorunlu olan periyodik ve takip kontrol faaliyetlerinin zamanında yaptırılmasına rağmen güvenli hale getirilmeden kullanıma devam edildiği tespit edilmesi halinde bina sorumlularına veya kat maliklerine “1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun” gereğince idari yaptırım uygulanacaktır.

Bizlerde Ortaca Belediye ailesi olarak, akredite olmuş A tipi muayene kuruluşlarıyla imzalanan ortak protokol kapsamında ilçemiz sınırları içerisindeki asansörlerin takip ve tescil işlemlerini yapmaktayız. Bu bağlamda güvenliğiniz için ‘Muğla Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ tarafından yapılan bu duyuruyu dikkate almanızı, asansörlerinizin periyodik bakımlarını zamanında yaptırmanızı önemle rica ederiz" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 15:49

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7