99 Yıllık Kurşunlu Benzin Dönemi Sona Erdi!

1922 yılında patenti alınarak piyasaya sürülen ve 1970’lerde en çok kullanılan otomobil yakıtı kurşunlu benzinin kullanımını sona erdi.

99 Yıllık Kurşunlu Benzin Dönemi Sona Erdi!

BM Çevre Programı'nca yapılan açıklamada, “Kurşunlu benzin yasağının başarılı bir şekilde uygulanması, küresel sağlık ve çevremiz için büyük bir kilometre taşıdır” ifadeleri kullanıldı.

BM Çevre Programı (UNEP), önceki ay Cezayir’de benzin istasyonlarının satışını durdurmasının ardından, 99 yıldır kullanımda olan kurşunlu benzinin kullanımının sona erdiğini açıkladı.

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARIYLA BAĞLANTILI

İlk olarak 1922 yılında patenti alınarak kullanıma sunulan ve tetraetilkurşun bileşiğini içeren kurşunlu benzinin, ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu saptandı.

1970’lerde dünyanın her yerinde aktif olarak kullanılan ve otomobillerin daha yüksek sıkıştırma oranları kullanmasına izin vererek onları daha güçlü hale getiren kurşunlu benzin, daha sonra başta ABD olmak üzere kurşun zehirlenmelerine sebep oldu..

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda, düşük seviyelerde kurşun maruziyetinin bile insan beynini, özellikle de çocukları etkilediğini, zeka seviyelerini etkilediğini ve refleksleri yavaşlattığını tespit etti. Bununla birlikte kurşunlu benzinin kalp hastalığı, felç ve belirli kanser türleri ile bağlantılı olduğu tespit edilmişti.

SAĞLIK ÜZERİNDE DERİN ETKİLER

Birleşmiş Milletler tarafından kurşunlu benzinin kullanımının bitmesi duyurusuyla alakalı UNEP yaklaşık 20 yıldır kampanya yürütüyor. İlk olarak 2002 yılında başlatılan kampanyada 117 ülkenin kurşunlu benzin kullandığı ve bunun sağlık üzerinde derin etkileri olduğu kaydedilmişti.

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER