Akdeniz Üniversitesi'nde Kadavradan Rahim Nakli Yapılıyor

Türkiye'de kadavradan ikinci rahim nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleşiyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip tarafından yapılan ameliyat saat 04.30'da başladı. 

Akdeniz Üniversitesi'nde Kadavradan Rahim Nakli Yapılıyor

Türkiye'de kadavradan ikinci rahim nakli Alanya'da yaşayan doğuştan rahim yokluğu yaşayan, 11 yıllık evli ve 5 yıldır nakil bekleyen 31 yaşındaki Havva Erdem'e gerçekleştiriliyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Prof. Dr. Bülent Aydınlı, anestezi uzmanı Necmiye Hadimioğlu ve organın bağışlanmasında aileyle görüşme yapan AÜ Organ Nakli Koordinasyon Birim Sorumlusu öğretim görevlisi Nilgün Bilal'in de aralarında bulunduğu 40 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen nakil ameliyatının 4-6 saat sürmesi bekleniyor.  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 37 yaşındaki hastanın yakınlarının bağış yaptığı aktarıldı.

2011'DE İLK NAKİL YAPILMIŞTI

Dünyanın ve Türkiye'nin başarılı ilk kadavradan rahim nakli Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından 8 Ağustos 2011'de Derya Sert'e yapılmış ve Sert, 4 Haziran 2020'de sağlıklı bir bebek sahibi olmuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2021, 09:45

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER