Bakanın Ülkede "Yok" Dediği Koronavirüs İstanbul'da Tanılandı!

Gazeteci-Yazar Barış Yarkadaş gündemde çokça tartışılan ve tüm dünyanın tedirgin olduğu koronavirüs hakkında bir iddiayı dile getirdi.

Bakanın Ülkede "Yok" Dediği Koronavirüs İstanbul'da Tanılandı!

Gazeteci-Yazar ve aynı zamanda eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş gündemde çokça tartışılan ve tüm dünyanın tedirgin olduğu koronavirüs hakkında bir iddiayı dile getirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada virüsün Türkiye'de görüldüğünü iddia eden Yarkadaş, kendisine gelen bilgileri belgeleriyle birlikte takipçileriyle paylaştı.

Yarkadaş, "Dün gece saat 21.00 sularında 6 yaşındaki Çinli bir çocuk, ailesi tarafından Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'ne getirildi. Çocuk, ilk tedavisinin ardından ilaç verilerek evine gönderildi. Ancak ailesi gece geç saatlerde bu kez İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Acil Birimi, 6 yaşındaki çocuk hastaya "Coronavirüs" tanısı koydu, hastayı izole etti; katı da "yeşil alan"a dönüştürdü. Ancak beni arayıp durumu aktaran ve aynı birimde başka hastalıklardan tedavi gören hasta yakınları tedirgin. Aileler şunu diyor:'Çinli çocuğun tedavi altına alındığı bölgede tam anlamıyla bir 'karantina' yok. Aynı katta başka çocuklar da var. Personel ise sadece maske takıyor. Hiçbir personelde koruyucu kıyafet yok.' Sağlık Bakanlığı yetkilileri, umarım bu eksiği hemen giderir ve gerekli önlemi alır." sözleriyle bakanlığa çağrı yaptı.

"Sağlık Bakanı hala 'Türkiye'de CoronaVirüs'lü hasta yok' diyerek beni yalanlamaya çalışıyor" diyen Yarkadaş, "Peki Sn. Bakan, o halde neden dün gece İÜ'ye gelen 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunu hastaneye hemen yatırıp diğer hastaları bölümden çıkardınız? Çocuğun sürekli aksırdığını gören Dr. neden diğer hasta yakınlarına 'Burayı acilen boşaltın' dedi. Ve son bir soru: Halka gerçekleri neden söylemiyorsunuz? Aile çevresinden edindiğim bilgiye göre; 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunun iki yakınını da karantinaya almışsınız! Yalanlamayın, istifa etmek zorunda kalırsınız! Hasta haklarına saygıdan dolayı Çinli çocukla ilgili fazla bilgi vermek istemedim. Ancak yandaş medya ve Sağlık Bakanlığı beni yalanlamaya çalışınca belgeyi yayınlamak şart oldu. İŞTE BELGE: Bakın bakalım Y. M. adlı 6 yaşındaki kız çocuğu için Dr. hangi teşhisi koymuş!" dedi. 

Yarkadaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın söz konusu vakayla ilgili olarak yanlışlıkla "kesin tanı" ibaresinin yazıldığını ve Çinli çocuğa Influenza B teşhisi konulduğunu kaydetmesi üzerine ise "Sağlık Bak. Koca'yı ciddiyete davet ediyorum! Yaptığı açıklamada yayınladığım raporu kastederek, "Dr. Kesin Tanı şıkkını yanlışlıkla işaretlemiş, hasta grip" benzeri şeyler söylemiş. Hasta basit bir grip vakasına yakalandı ise Çocuk Acil'deki tüm personel neden karantinada?" paylaşımında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 13:37

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1