Bakanlıktan Üçüncü Doz Aşı Kararı

BioNTech aşısında hatırlatma dozunun ne zaman yapılacağı henüz belli değilken, Sağlık Bakanlığı'nın konuyu Bilim Kuruluna taşıyacağı bildirildi.

Bakanlıktan Üçüncü Doz Aşı Kararı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki haftalarda gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından hatırlatma dozu ile alakalı açıklamalar yapmış ve 2 doz mRNA aşısı olanların 3'üncü doza ne zaman ihtiyaç duyacağına yönelik şu ifadeler kullanılmıştı:

2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir. Bunun en önemli örneklerinden biri 18 yaş üzeri nüfusunun tamamını aşılamış bulunan İsrail'de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir.

Yaklaşık 8 milyon nüfusta günlük 10 bin civarında vaka görülmesi, bizim nüfusumuza oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir. Türkiye'de hatırlatma dozu ihtiyacı tespit edilerek uygulamaya erkenden başlanmış, olası 100 bin vakalık etki 20 bin civarında günlük vaka ile sınırlanmıştır.

3'üncü dozun ne zaman yapılacağı ile alakalı tarih henüz netleşmemişken, Sağlık Bakanlığı'nın çalışmaları hızlandırdığı bildirildi. Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre Bakanlık, milyonlarca yurttaşın antikor seviyesini ölçtü. Bu çalışma sonrası kimlere ne zaman aşı yapılacağı ortaya çıkacak.

Aşı tarihinin çalışmayla bağlantılı olarak yaş, cinsiyet ve bağışıklık durumuna göre değişiklik gösterebileceği öğrenilirken, bakanlığının önümüzdeki günlerde açıklamayı yapacağı kaydedildi.

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER