Bebeğe Yanlış Aşı Skandalında Aileden Suç Duyurusu

İzmir’de bir sağlık ocağında bir aylık bebeğe hepatit-B aşısı yerine BioNTech aşısının vurulmasının ardından aile suç duyurusunda bulundu.

Bebeğe Yanlış Aşı Skandalında Aileden Suç Duyurusu

Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamada bulunan ailenin avukatı Dilek Güzel, “Yanlış aşı vuranlar ile ilgili yasal süreç başlattık. Müvekkillerim sürecin başından itibaren, toplumsal ve bireysel bağışıklık için aşılamanın önemli olduğunu düşünen, kendileri aşı olmuş kişilerdir. Kesinlikle aşı karşıtlığı yoktur. Hatası olanların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi..  Avukat Güzel, ayrıca yanlış aşıyı vuran sağlık çalışanının halen görevde olduğunu aktardı. Ailenin suç duyurusunda bulunmasından sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, sorumlu kişiler hakkında “taksirle yaralamaya sebebiyet verme” suçundan soruşturması başlatıldığını açıkladı.


Yaşanan aşı skandalındaki süreci paylaşan ailenin avukatı, “Aile, bir aylık bebeklerini yenidoğan aşı takvimine uygun olarak 30’uncu gün aşısı (hepatit aşısı) yapılmak üzere mahalledeki Aile Hekimliği Birimi’ne götürüyor, burada aşı uygulanıyor. Aradan iki saat sonra aile hekimliğindeki görevlilerce eve gelerek hepatit aşısı yerine korona aşısı uygulandığı, bebeğin acil olarak hastaneye götürülmesi gerektiği söyleniyor. Bebeğin Ege Üniversitesi Hastanesi çocuk enfeksiyon bölümüne yatışı yapılmış ve bebek burada bir hafta süreyle takip edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: T24
 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 11:42

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER