Dikkat: Yeni Korona Virüs Tedbirleri Geliyor!

Artan vaka ve ölüm rakamlarının ardından korona virüs yasakları yeniden gündem oldu

Dikkat: Yeni Korona Virüs Tedbirleri Geliyor!

Önceki gün yayımlanan Türkiye'nin günlük Covid-19 tablosuna göre, 23 bin 946 kişinin testi pozitif çıktı. 290 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye'de birinci doz aşı olanların sayısı 48 milyon 563 bin 507 kişiyi bulurken, ikinci doz aşı olanların sayısı 37 milyon 368 bin 108'e yükseldi. Üçüncü doz aşı 8 milyon 661 bin 464'e ulaştı. Toplam aşı uygulama miktarı ise 94 milyon 873 bin 884 oldu.

YÜZDE 100'E YAKINI AŞISIZ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yoğun bakımların ve korona virüsten ölümlerin yüzde 100’e yakınını aşısızlar oluşturuyor. Üçüncü dozunu olmayan 65 yaş üstü kişilerin de hastane başvurularının arttığı tespiti yapılıyor.

Yapılan yorumlamada, aşılamanın yüksek olduğu yerlerde vaka sayılarında bir düşüş trendinin olduğu aktarılırken uzmanlar “Aşısız grupların hastaneye yatışları hızla artıyor. Bir başka sıkıntı ise bir doz aşısını olup, ikinci dozunu yaptırmayanlar" ifadesini kullandı.

"EYLÜL SONU İTİBARİ İLE..."

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, aşılamaya teşvik için aşısızlara yönelik bazı alanlar için getirilen ‘negatif sonuçlu PCR testi’ uygulamasının kapsamının eylül sonu itibarı ile genişletilecek.

TOPLU ETKİNLİKLERDE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Uçak, tren ve şehirler arası otobüs yolculuğunun yanı sıra toplu etkinliklere katılmak için zorunlu olan PCR testi zorunluluğuna, AVM’ler, üniversite kantinleri, yemekhaneler, kütüphanelerin de dâhil olacağı aktarıldı. Bazı kamu hizmetlerinden yararlanmak isteyenlere de ya aşı, ya da negatif test sonucu belgesi şartı getirilebileceği ifade ediliyor. Bu tedbirlere rağmen aşılama oranları istenen seviyeye ulaşmaz ve aşıya karşı direnç sürerse, bu defa PCR testinin ücretli hâle getirilebileceği aktarılıyor.

Kaynak: TürkiyeGazetesi

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER