G20 Toplantısında 'Roma Bildirisi' Kabul Edildi

İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleşen G20 Sağlık Bakanları Toplantısı'nda, yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesini içeren "Roma Bildirisi"nin kabul edildi.

G20 Toplantısında 'Roma Bildirisi' Kabul Edildi

İtalya'nın başkenti Roma'da 2 gün süren G20 Sağlık Bakanları Toplantısı sona erdi. Toplantıda yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesini içeren "Roma Bildirisi" kabul edildi.


Toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleyen İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, dünyadaki aşı eşitsizliğinin çok fazla olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını aktararak, dünyanın bir kısmının aşısız bırakılmasının yeni mutasyonlara sebep olacağını ve herkese zarar vereceğini dile getirdi.


"AŞI KAMPANYASINDA KİMSE GERİDE BIRAKILMAMALIDIR"


"Mesajımız çok açık, aşı kampanyasında kimse geride bırakılmamalıdır" ifadelerini kullanan Speranza, "En güçlü ülkeler önemli kaynaklara yatırım yapmaya ve en kırılgan olanlara aşı göndermeye kararlılar. Bu sistemi ikili olarak ve COVAX'tan başlayarak uluslararası platformlar aracılığıyla güçlendirmeliyiz" şeklinde konuştu.


Speranza, "Aşıyı tüm dünyaya ulaştırmak istiyoruz ve gerekli yatırımları yapacağız. Yeterli olacak mı? Daha fazlası gerekecek mi? Dünya ülkeleri bu yönde taahhütte bulunuyor" ifadesini kullandı.


Toplantıdan sonra yayımlanan 11 sayfalık bildiride yeni bir mali taahhütte bulunulmazken, Speranza bu konuların ekim ayında yapılacak olan G20 Sağlık ve Ekonomi Bakanları'nın ortak toplantısında konuşulacağını belirtti. Speranza, "Masaya koyduğumuz araçları finanse edecek kaynakları bulmak için belirleyici bir fırsat olacak" şeklinde konuştu.


Speranza, yoksul ülkelerin de kendi ülkelerinde aşı üretmelerine yardımcı olunması gerektiğini vurgulayarak, "Dozları aktarmak yeterli değil. Dünyanın diğer alanlarını metodolojileri ve prosedürleri üretebilir, paylaşabilir hale getirmeliyiz" ifadelerine yer verdi.


Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) verilerine göre 2021'in sonuna kadar düşük gelirli ülkeler için 2 milyar doz sağlama hedefine rağmen COVAX kapsamında 139 ülkeye 230 milyondan biraz fazla Covid-19 aşı dozu teslim edildi.

Kaynak: T24
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER