GSS Prim Borcu Olanları İlgilendiren Karar!

Genel Sağlık Sigortası sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlar için süre 2020 yılı sonuna kadar uzatıldı.

GSS Prim Borcu Olanları İlgilendiren Karar!

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Prim borçlarını ödeyemeyen Bağ-Kur ve GSS yükümlüsü vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanması için verilen süre 31 Aralık itibariyle dolmuştu. Tepki çeken uygulama, 5 milyon vatandaşın sağlık hizmeti almasına engel olacaktı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 4376 sayılı yasa kapsamında kamu hizmetlerinden indirimli ya da ücretsiz yararlanmada muafiyet hükümlerini düzenleyen 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapıldı. Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararıyla, GSS kapsamında olup prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak Türk vatandaşlarının, devlet ve üniversite hastanelerinde alacakları sağlık hizmeti, tasarruf yasasının ilgili hükmünden muaf tutuldu. Buna göre, GSS prim borcu bulunanlar, 2020 yılı sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER