Korkutan Mutasyon Açıklaması

BioNTech şirketinin CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci, İngiliz basınına açıklamalar yaptılar.

Korkutan Mutasyon Açıklaması

Türeci ile Şahin çifti, "Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Bu uzun bir savaş olacak ve halihazırda sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz" ifadeleriyle "Mu varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir" şeklinde konuştu.


ABD’li ortağı Pfizer ile beraber dünyada onaylanan ilk Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci, İngiliz The Times gazetesine konuştu.


Korona virüs'ün varyantlarıyla konuşan bilim insanları, mutasyonların henüz ilk aşamada olduğunu dile getirirken, durumun çok daha farklı boyutlara ulaşabileceğini aktardı.


"AŞILAR ENGELLİYOR"


Varyantlar üzerine sorulan soruya Şahin, "Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Bu uzun bir savaş olacak ve halihazırda sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz" yanıtını verirken, "Şu an kullanılan aşılar Korona virüs'ün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor" dedi.


Prof. Dr. Uğur Şahin, "Bununla birlikte virüs oyunu değiştirecek yeni yetenekler diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yeni yollar bulabilir" ifadelerine yer verdi.


MU VARYANTI AÇIKLAMASI


Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü'nce (DSÖ) varyant kategorisine alınan Mu Varyantı ile ilgili konuşan Şahin, verileri analiz ettiklerini belirterek, "Mu Varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir" şeklinde konuştu.


Güçlendirici olarak üçüncü doz aşılamayı desteklediğini kaydeden Şahin, "Bağışıklık azalıp, enfeksiyon riski doğuracak seviyeye geldiğinde üçüncü doz aşı iyi bir fikir" dedi.


Dr. Özlem Türeci ise, mRNA aşılarının gelecekte olabilecek alerji benzeri hastalıkları engelleyebileceğini söylerken, "Aşının Covid-19’a karşı başarılı olması bunun diğer hastalıklarda da kullanılacağı anlamına gelmiyor. Bütün şartlar ve durumlar ile ilgili araştırma yapmalıyız" ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER