Korona Virüsü İlacında 'Son Kullanma Tarihi' Çelişkisi

Samsun’da koronavirüs tedavisi gören bir hasta, kullandığı ilacın üzerindeki etiketi kaldırdığında tarihinin geçmiş olduğunu fark etti. İlacın üzerine sonradan yapıştırılan son kullanma tarihi 11 Kasım 2022 iken altından çıkan son kullanma tarihi Mayıs 2021 olunca şaşkına döndü. 

Korona Virüsü İlacında 'Son Kullanma Tarihi' Çelişkisi

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ise “Koronavirüste kullanılan ilaçlar bakanlığımız tarafından gönderilmekte, ilaç miat süreleri parti parti takip edilmekte, bu ilaç gruplarına ait testler de dönemsel olarak büyük bir özenle yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda da zaman zaman ilaç miat tarihlerinde güncellemeler yapılmaktadır” şeklinde bir açıklama yaptı.


‘SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’


Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Ülkemizde koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların ruhsatlandırması ve miat belirleme süreçleri Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılmaktadır. İlk kez ruhsat alan ürünlerde bu süre 3 (üç) ay olarak belirlenmektedir. Bu şekilde kısa raf ömrü ile ruhsat verilmesi rutin bir uygulama olup ürünlerin raf ömürleri stabilite (kararlılık) verileri doğrultusunda güncellenebilmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş, etkinliği olmayan bir ilacın hastalarımıza verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Vatandaşlarımız kendilerine verilen ilaçları gönül rahatlığı ile kullanabilirler.”

Kaynak: Cumhuriyet
 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2021, 09:23

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER