Moderna ve BioNTech Arasında Antikor Araştırması!

Belçika’da yapılan araştırmada, Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarının geliştirdiği antikor seviyesi ile alakalı çarpıcı veriler yayımladı. Buna göre Moderna aşısı, Pfizer-BioNTech’e göre iki kat daha fazla antikor oluşturuyor.

Moderna ve BioNTech Arasında Antikor Araştırması!

Korona virüsü dünya genelinde can almayı sürdürürken, salgını bitirebilmek için aşılamanın artırılmasına yönelik çağrılar da devam ediyor. Delta varyantı başta olmak üzere korona virüsü mutasyonları aşıların etkinliğini sorgulatırken, söz konusu süreçte kritik bir araştırma ortaya çıktı.

Halihazırda en çok gündemde olan Pfizer-BioNTech aşısıyla Moderna’nın corona aşısı, ürettikleri antikor seviyesi açısından karşılaştırıldı. İki doz aşı olduktan sonra ulaşılan antikor seviyesinin ölçüldüğü çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyesi Pfizer-BioNTech’ten iki kat fazla çıktı.

2 BİN 881 BİRİM ANTİKOR

ABD merkezli Bloomberg’ün haberine göre araştırma Belçika’nın Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi’nde mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirildi. 1600 sağlık çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonra incelendi. Katılımcıların aşıdan önce korona virüsüne yakalanmadıkları belirtildi. Sonuçlara göre Moderna aşısı olan kişilerde ortalama 2 bin 881 birim, Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda 1108 birim antikor olduğu tespit edildi.

Sonuçları Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) yayınlanan çalışmada iki aşı arasındaki farkın, aktif bileşen sayısına dayanabileceği belirtildi. Moderna aşısında bu rakam 100 mikrogram iken, Pfizer-BioNTech aşısında ise 30 mikrogram olarak ifade ediliyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 13:48

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER