Pfizer’dan Korona Virüs İçin Yeni Tedavi Yöntemi

ABD’li ilaç firması Pfizer, ağız yolu ile alınan Covid-19 ilacını korona virüs hastalarında denemeye başladığını duyurdu. Korona virüs için anahtar enzimin aktivitesini bloke etmek üzere tasarlandığı aktarılan ilacın bin 1140 kişi üzerinde denemelerinin yapılacağı bildirildi.

Pfizer’dan Korona Virüs İçin Yeni Tedavi Yöntemi

BioNTech'le beraber korona virüs aşısını geliştiren ABD’li ilaç şirketi Pfizer, Covid-19’a karşı yeni tedavi geliştirme çabalarında yeni aşamaya geçtiklerini açıkladı.

Pfizer, deneylerine Covid-19 teşhisi konmuş ancak ciddi hastalık riski altında olmayan, bin 140 hastaneye yatırılmamış yetişkinin dahil edileceğini kaydetti.

Deneklere PF-07321332 olarak bilinen Pfizer hapı ve HIV enfeksiyonu için kombinasyon tedavilerinde yaygın olarak kullanılan eski bir ilaç olan düşük dozda ritonavir verileceğinin altı çizildi.

Pfizer ilacının korona virüsünün çoğalması için gerekli olan önemli bir enzimin çalışmasını bloke etmek için tasarlandığı aktarıldı.

Şimdiye kadar, Gilead Sciences Inc’in, remdesivir olarak tanınan intravenöz ilacı Veklury, ABD’de Covid-19 için onaylanmış tek antiviral tedavi olmuştu.

Kaynak: BBC

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER