Abdüllatif Şener: Tefeci Faiziyle Yurt Dışında Borçlanıyor

Halk TV’ye konuk olan AKP'nin kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında çok sert sözler kullandı.

Abdüllatif Şener: Tefeci Faiziyle Yurt Dışında Borçlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik sebeplerden dolayı meşruiyet sorunu yaşadığını söyleyen Şener, "Bu hükümet içeride son derece sıkışmış vaziyette. Vatandaş hangi politikasından memnun? Sağlık politikasından memnun değil, iç politikasından memnun değil, eğitim politikasından memnun değil, ekonomiden memnun değil, tarım politikasından memnun değil. İşsizliklle ilgili ekonominin bütün boyutlarıyla ilgili soruyorsun seçmene bu hükümetin hiçbir politikasından memnun değil. AKP seçmeninin de önemli bir kısmı memnun değil. Bu sıkışmışlık nedeniyle paraya ihtiyacı var ama ihtiyacı olan para Türk parası değil, döviz. Tefeci faiziyle yurt dışında borçlanıyor. Gidiyor ABD'den para istiyor, gidiyor Avrupa Birliği'nden para istiyor, gidiyor Çin'den istiyor, gidiyor Katar'dan istiyor, gidiyor Londra borsalarında tefeci faiziyle borçlanıyor.

En son yaptıkları borçlanma da dolar üzerinden yüzde 6,5 faizle borçlanıyor. İlk iktidara geldiğinde de içeride sıkışmışlığı vardı meşruiyet elde edemiyordu. İçerideki meşruiyeti elde edebilmek için Avrupa Birliği süreci, ABD süreci diye Avrupa Birliği merkezlerini tek tek dolaşarak 'AB koşullarında ne varsa hepsini biz yaparız' diye güvence vererek içeride meşruiyet elde etti" şeklinde konuştu.

"YİNE İÇERİDE SIKIŞMIŞLIĞI VAR"


Erdoğan'ın yaşadığı meşruiyet sorununu dış güçler üzerinden gidermeye çalıştığını ifade eden Şener, "Şimdi bugün yine içeride sıkışmışlığı var. Ekonomi berbat vatandaş bu politikaların devamını arzu etmiyor. Seçmenin baskısı karşısında yaşadığı sıkışmışlığı karşısında meşruiyet elde etmek için ABD diyor ki 'siz ne isterseniz onu yapacağım' Avrupa Birliği'ne diyor ki 'siz ne isterseniz onu yapacağım' hatta Katar, Birleşik Arap Emirlikleri Mısır'a varıncaya kadar 'siz ne isterseniz onu yapacağım' diyor. meşruiyeti burada kendisine oy veren seçmenden sağlamaya çalışmıyor, kendisine oy veremeyen dış güçleriden sağlamaya çalışıyor" dedi.

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER