Cemil Çiçek'ten Erdoğan Bayraktar'a Yanıt!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık soruşturmalarıyla alakalı sözlerini cevaplarken, “Erdoğan Bayraktar’ın ne söylediği beni ilgilendirmiyor, ben hukuk ne diyorsa onu yaptım” ifadesini kullandı.

Cemil Çiçek'ten Erdoğan Bayraktar'a Yanıt!

Cemil Çiçek, bakanların rüşvet aldığının öne sürülmesiyle alakalı yürütülen 17-25 Aralık soruşturması sırasında istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın "Benim çocuklarımdan tutuklanan olmadı. Benim dosyamdan kimse tutuklanmadı. Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara. Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için. Çiçek, ‘Erdoğan dosyasını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların dosyası başka, bunun dosyası başka’ dedi. Ama beni de o dosyanın içine soktular" şeklindeki ifadelerini yanıtladı.

Odatv'den Caner Taşpınar'a açıklamada bulunan Çiçek, "Erdoğan Bayraktar’ın ne söylediği beni ilgilendirmiyor, ben hukuk ne diyorsa onu yaptım" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soruşturma önergesinde, dört bakan birlikte verilmişti. Erdoğan Bayraktar’a yönetilen suç isnadı ile diğer üçüne atfedilen suç isnadının alakası yoktu. Yani alakası olmayan birini koymuşlardı, benim de usul yönünden itirazım oldu. Üç bakan Rıza Zarrab’la alakalı gündeme geldi. Bayraktar ise farklıydı. Soruşturma önergesi verilecekse şayet, Erdoğan Bayraktar ayrı, üç bakan ayrı olacaktı. İç tüzük gereği bunu söyledim.”

Bayraktar’ın “Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara” iddiasını reddeden Cemil Çiçek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yalvarma falan yok. Ben Meclis Başkanı olarak görevimi yaptım. O dönemde zaten suçluluk, suçsuzlukla ilgili değerlendirme yapma şansımız yoktu. Dosyanın içeriği bilinmiyordu. O nedenle usulü yönden Meclis Başkanı olarak, önergenin veriliş tarzıyla ilgili itirazımı yaptım. O günkü pozisyonum, işin esasını incelemeye değil önergenin usulüne ilişkindir.”

"BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Erdoğan Bayraktar’ın “Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için” ifadesini anımsatıp “Bayraktar’la aranızda bir problem mi vardı?” sorusuna da Çiçek şu yanıtı verdi:

 “Aramızda bir problem yok ama haklılığını göstermek adına böyle bir şey söylemiş olabilir. ‘Beni sevmeyen biri bile beni ayrı tuttu’ mesajı vermek için olabilir. Haklılığını göstermek böyle değil, siyaset hukukuna göre yapılır. Filancayı seviyoruz, ya da sevmiyoruz diye yapılmaz, böyle bir şey yok. Bu ilkel bir durum, ben bu ilkelliği hiç yapmadım.”

17-25 Aralık soruşturmasının ardından Meclis'te önergenin veriliş sürecini vurgulayan Cemil Çiçek, muhalefeti eleştirdi.

“Bu önergede, 55 milletvekili yetiyor, delile de gerek yok. Önergenin veriliş tarihine bakın” ifadesini kullanan Çiçek şu sözleri de kullandı:

“Önerge aradan üç ay sonra geçtikten sonra veriliyor, muhalefet bir türlü vermedi. Kayıtlar bunu söylüyor. Zannediyorum, süreci 17 Mart’ta Mustafa Elitaş başlatıyor. Neden muhalefet bu konuda kılını kıpırdatmadı?”

Kaynak:T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER